ویزای تحصیلی کانادا

شرایط ویزای دانش آموزی و ویزای دانشجویی کانادا

کانادا از بهترین کشورهای جهان برای تحصیل است. این کشور با جمعیتی بیش از ۳۶ میلیون نفر تا دسامبر ۲۰۱۵ پذیرای حدود ۳۵۶۰۰۰ دانشجو از ۱۸۵ کشور مختلف بوده است. مزیت‌هایی مانند کیفیت بالای آموزش، ارائه‌ی مدارک معتبر جهانی و شرایط اجتماعی پایدار و امن، باعث قرارگرفتن کانادا در این جایگاه شده‌اند. با وجود جشن‌های تابستانی، ورزش‌های زمستانی، طبیعت و مناظر متنوع، ورزش‌ها، فرهنگ‌ها و غذاهای مختلف عجیب نیست که تحصیل در کانادا طرفداران زیادی در سراسر دنیا داشته باشد.

اگر مایل به تحصیل در کانادا هستید باید برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا که نوعی ویزای اقامت موقت (TRV) است، اقدام کنید.

شرایط ویزای دانش آموزی و ویزای دانشجویی کانادا

برای تحصیل در کانادا باید اجازهٔ تحصیل   Study permit که به منزله ویزای تحصیلی کاناداست داشته باشید. برای دوره‌های آموزشی یا تحصیلی کمتر از ۶ ماه، نیازی به اخذ ویزای تحصیلی نیست، اما بهتر است حتی برای دوره‌های آموزشی کمتر از ۶ ماه نیز ویزا دریافت کنید. زیرا اگر دوره ‌تان طولانی شود یا تصمیم داشته باید که دردوره دیگری ثبت‌نام کنید برای درخواست ویزای تحصیلی نخست باید خاک کانادا را ترک کنید. در صورت داشتن ویزای تحصیلی  با نزدیک شدن به پایان اعتبار آن می‌توانید در داخل کانادا برای تمدید آن اقدام کنید.

انواع ویزای تحصیلی کانادا

 • ویزای دانش‌آموزی کانادا: تحصیل افراد زیر ۱۸ سال در هریک از مقاطع تحصیلی در مدارس کانادا
 • ویزای دانشجویی کانادا: تحصیل افراد بالای ۱۸ سال در هر یک از مقاطع تحصیلات عالی ازجمله کالج، دانشگاه و مؤسسات آموزشی معتبر دیگر.

ویزای دانش‌آموزی کانادا

کودکان زیر سن قانونی (۱۸ سال و در برخی ایالت‌ها، ۱۹ سال)، بدون همراهی پدر، مادر یا سرپرست قانونی امکان تحصیل در کانادا را نخواهند داشت. اگرچه تعیین سرپرست قانونی برای افراد ۱۷ ساله و بالاتر اختیاری است اما ممکن است افسر پرونده درخواست تعیین سرپرست کند. همچنین پدر و مادر یا سرپرست قانونی باید ثابت کنند که از عهدهٔ هزینه‌های تحصیل و اقامت دانش‌آموز برمی‌آیند. نکتهٔ مهم دیگر، داشتن نامهٔ پذیرش از مؤسسات آموزشی معتبر کاناداست. تمامی مدارس کانادا جزمراکز آموزشی معتبرو مورد تائید هستند.

ویزای دانشجویی کانادا

ویزای دانشجویی کانادا، اجازه ‌نامه‌ای‌ است که به افراد غیرکانادایی امکان تحصیل در کانادا را می‌دهد. روش درخواست ویزای تحصیلی برای مقاطع مختلف تفاوت چندانی ندارد و تنها در مدارک موردنیاز تفاوت هایی وجود دارد. برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا داشتن نامهٔ پذیرش از مؤسسات آموزشی معتبر، ضروری است. نامه باید دربردارنده شهریهٔ پرداختی، تاریخ شروع، پایان و ثبت‌نام دوره باشد.

جهت تحصیل در کبک باید گواهی پذیرش از کبک (CAQ) را نیز دریافت کنید که ادارهٔ مهاجرت کبک (MIDI)‌ آن را صادر می‌کند. بهتر است از مؤسسهٔ آموزشی مربوطه بخواهید همهٔ جزئیات مربوط به درخواست تحصیل در کبک را در اختیارتان بگذارد. برای درخواست ویزای تحصیلی، لزومی ندارد تا صدور و دریافت CAQ صبر کنید، نامهٔ تأیید ادارهٔ مهاجرت مبنی بر درخواست CAQ هم جهت درخواست ویزا کافی‌ است. پس از ارائه نامه تائید اداره مهاجرت سفارت مهلت زمانی مشخصی را جهت ارائه  CAQ مشخص می‌کند. بهتر است برای آگاهی از جزئیات و آخرین تغییرات دربارهٔ شرایط تحصیل در کبک از مشاوران حرفه‌ای کمک بگیرید.

تمکن مالی

برای تحصیل در هر مقطعی، باید تمکن مالی خود را برای پرداخت هزینهٔ تحصیل و اقامت ثابت کنید.

 • برای دوره‌های کمتر از یک سال ارائه مدرک تمکن مالی برای پوشش هزینه‌های طول دوره کافی‌ است.
 • برای دوره‌های بیشتر از یک سال ارائه مدرک تمکن مالی برای پوشش هزینه‌های یک سال نخست دوره ضروری است.

هزینه زندگی برای یک دانشجوی خارجی در کانادا، سالانه ۱۰۰۰۰ دلار و ماهانه ۸۸۳ دلار تخمین زده می‌شود. هزینه فرد همراه نیز ماهانه ۳۳۳ دلار در نظر گرفته می‌شود.

شرایط مالی کسب ویزای دانشجویی

تعداد افرادهزینه‌ها
دانشجو / دانش‌آموزشهریه + هزینه یکسال زندگی به میزان ۱۰۰۰۰ دلار
یک همراههزینه یکسال زندگی به میزان ۴۰۰۰ دلار
همراه بیش از یک نفرهزینه یکسال زندگی به میزان ۳۰۰۰ دلار برای هر فرزند

شرایط مالی کسب ویزای دانشجویی در ایالت کبک

تعداد افرادهزینه‌ها
یک نفر زیر ۱۸ سال۶۳۷۷ دلار
یک نفر ۱۸ سال یا بالاتر از آن۱۲۷۵۰ دلار
دو نفر ۱۸ سال یا بالاتر از آن۱۸۷۰۲ دلار
یک نفر زیر ۱۸ سال و یک نفر ۱۸ سال یا بالاتر از آن۱۷۱۳۷ دلار
دو نفر ۱۸ سال یا بالاتر از آن و یک نفر زیر ۱۸ سال۲۰۹۵۰ دلار
دو نفر ۱۸ سال یا بالاتر از آن و دو نفر زیر ۱۸ سال۲۲۶۱۱ دلار

درخواست پذیرش (اپلای) از مؤسسات آموزشی کانادا

از طریق سایت اداره مهاجرت کانادا می‌توانید با انتخاب هر ایالت یا منطقه تمامی مراکز آموزشی آن را مشاهده کنید.

پس از انتخاب مرکز آموزشی دلخواه‌تان باید با دفتر امور بین‌الملل آن تماس و از آنها دربارهٔ روند درخواست راهنمایی بگیرید. نظام متمرکزی برای ارائهٔ درخواست وجود ندارد و باید درخواست‌تان را مستقیما برای هر مؤسسهٔ آموزشی ارسال کنید. کارشناسان مجرب ما می‌توانند در انتخاب بهترین مدارس یا دانشگاه‌ها و تمامی مراحل اخذ پذیرش تحصیلی شما را همراهی کنند.

برای اخذ پذیرش از بسیاری از مدارس و دانشگاههای کانادا نیاز به کسب نمره و مدرک زبان دارید.  برای برخی رشته‌ها و برنامه‌های آموزشی دانشگاهی ارائه‌ مقاله، انگیزه‌نامه‌ٔ تحصیلی یا شرح تجربیات شخصی لازم است. ممکن است مدارکی دیگر ازجمله توصیه‌نامه، گواهی دوره‌های فوق‌برنامه، گواهی ارائه خدمات عمومی، فعالیت‌های ورزشی و جزئیات جوایزی که کسب ‌کرده‌اید، نیاز باشند.

هزینه ویزای تحصیلی کانادا

در تخمین هزینهٔ درخواست ویزای تحصیلی کانادا همراه با هزینه‌های جنبی باید موارد زیر را درنظر بگیرید:

 • هزینه درخواست ویزای تحصیلی:  هزینه درخواست اجازه نامه تحصیلی و یا ویزای تحصیلی برای هر متقاضی ۱۵۰ دلار کانادا است. این مبلغ برای تمدید مدت اقامت تحصیلی ۳۵۰ دلار (۲۰۰ دلار برای حفظ وضعیت تحصیلی و ۱۵۰ دلار برای صدور ویزای جدید) کاناداست.
 • هزینه ارائه مشخصات هویتی (بیومتریک):هزینه بیومتریک هر نفر ۸۵ دلار کاناداست. باتوجه به اینکه اکنون مراکز دریافت بیومتریک در ایران فعال نیستند، هزینهٔ سفر به این دفاتر در کشورهای همسایه را نیز باید در نظر بگیرید. برای جلوگیری از اتلاف هزینه مطمئن شوید که ارائهٔ تست بیومتریک برای شما ضروری ا‌ست. هم‌اکنون برای ایرانیانی که طی ۱۰ سال گذشته تست بیومتریک را ارائه نکرده‌اند و دارندهٔ گرین‌کارت آمریکا نیستند، ارائه بیومتریک الزامی است.
 • هزینه درخواست پذیرش (Application Fee) از مؤسسات آموزشی معتبر:هزینهٔ درخواست پذیرش بسته به مرکز آموزشی و ملیت‌ متقاضی متفاوت است. در این مورد باید از مؤسسهٔ مربوطه کسب اطلاعات بکنید.
 • هزینه بیمه:خرید بیمهٔ سلامت در طول دورهٔ تحصیل در کانادا اجباری و هزینهٔ آن حدود ۶۰۰ دلار کانادا در سال است.
 • هزینه معاینه پزشکی: اگر طول دورهٔ آموزشی بیش از ۶ ماه باشد، ممکن است بسته به‌اینکه طی یک سالِ پیش از ورود به کانادا در چه کشورهایی بوده‌اید، نیاز به معاینهٔ پزشکی داشته باشید. اگر طی این یک سال از ایران خارج نشده‌اید، نیازی به معاینهٔ پزشکی نخواهید داشت. هزینهٔ معاینه پزشکی شامل هزینه‌های رایج ویزیت پزشک و انجام آزمایش‌های مربوطه است.

پروسه اخذ ویزای تحصیلی

برای کسب ویزای تحصیلی (دانشجویی و یا دانش‌آموزی) کانادا می‌توانید به دو صورت آنلاین و یا کاغذی  با دریافت فرم‌ه‍‌ا ، پرکردن و تحویل دادن آنها به یکی از مراکز VAC اقدام کنید. مراکز VACو یا Visa Application Center مراکز طرف قرارداد سفارت کانادا هستند و در برخی کشورها وجود دارند. نزدیک‌ترین مراکز دریافت درخواست ویزای کانادا به ایران  ترکیه و امارات هستند.

به طور معمول اخذ ویزای کانادا نیاز به مصاحبه ندارد اما از سال 2013 شهروندان14 تا 80 ساله برخی کشورها ملزم به انجام بیومتریک (انگشت‌نگاری و چهره‌نگاری) شده‌اند. بیومتریک در یکی از مراکز VAC صورت می‌گیرد. پس از ارسال مدارک ( به صورت آنلاین ) برای شما وقت بیومتریک تعیین می‌شود که در زمان مشخص باید در یکی از مراکز VAC حضور پیدا کنید. در صورت تحویل مدارک به صورت حضوری بیومتریک شما در همان مرکز انجام می‌شود.

در پروسه اخذ ویزا نیازی به ارائه و ارسال اصل گذرنامه نیست و تنها تصویر گذرنامه شما در پرونده درج می‌شود اما در هنگام حضور در مراکز  VAC لازم است اصل گذرنامه را همراه داشته باشید. پس از بررسی پرونده نیز نتیجه حاصل برای شما ارسال می‌گردد.

جهت کسب این ویزا نیز مانند دیگر ویزاهای کانادا یک سری مراحل مشخص مانند جمع‌آوری مدارک، پر کردن فرم‌های مربوطه و پرداخت هزینه باید به دقت طی شوند:

گام اول. جمع‌آوری مدارک

مدارک لازم برای درخواست ویزای تحصیلی عبارت‌اند از:

 • نامهٔ پذیرش از یکی از مؤسسات آموزشی معتبر کانادا
 • نامهٔ CAQ برای درخواست‌کنندگان تحصیل در کبک
 • برنامهٔ تحصیلی (Study Plan)
 • ترجمه آخرین مدرک تحصیلی
 • ترجمه ریزنمرات آخرین مقطع تحصیلی
 • فرم‌های تکمیل‌شدهٔ درخواست ویزا
 • نامهٔ تمکن مالی ۴ ماه اخیر
 • اسکن صفحهٔ اول جدیدترین پاسپورت و صفحاتی که مهر ویزا خورده‌اند
 • اسکن اصل شناسنامه به‌همراه ترجمه
 • اسکن اصل شناسنامه به‌همراه ترجمه برای همراهان در صورت تأهل
 • دو قطعه عکس ۵/۳ در ۵/۴
 • سند و مدارک مربوط به دارایی‌های شخصی
 • نامهٔ سابقه و بیمهٔ کاری
 • فیش واریز شهریه

نکته: ترجمهٔ مدارک به زبان‌های انگلیسی یا فرانسه قابل ‌پذیرش است.

نکته: بسته به مقطع تحصیلی و مؤسسهٔ آموزشی ممکن است نیاز به ارائه مدارک دیگری مانند مدرک زبان، معرفی‌نامه استاد یا مقالهٔ چاپ‌شده باشد. برای اطلاع از جزئیات بیشتر باید از مؤسسهٔ آموزشی مورد نظر کسب اطلاعات کنید.

درصورت ثبت درخواست آنلاین، این مدارک در حساب کاربری شما در سایت ادارهٔ مهاجرت و شهروندی کانادا بارگذاری می‌شود. درصورت ارائهٔ حضوری، مدارک را باید به دفاتر اعطای ویزا تحویل دهید.

گام دوم. پر کردن فرم‌ها

درهر دو حالت ثبت اینترنتی درخواست و یا تحویل مدارک با حضور در کنسولگر‌ی یا دفاتر اعطای ویزای کانادا برای درخواست ویزای تحصیلی خود باید فرم‌های زیر را پر کنید:

 • فرم درخواست ویزای تحصیلی
 • فرم اطلاعات خانواده
 • فرم تعیین سرپرست برای متقاضی زیر سن قانونی
 • فرم اِسکِجِل وانسفارت کانادا

به خاطر داشته باشید باید فرم‌ها را به‌طور کامل و با صداقت پر کنید. بهتر است هیچ قسمتی را خالی نگذارید. اگر برخی قسمت‌ها مربوط به شما نمی‌شود با عبارت «Not Applicable» یا «NA» این موضوع را مشخص کنید. فرم‌‌های ناقص احتمال رد شدن پرونده شما را افزایش می‌دهند. بنابراین لازم است در تکمیل مدارک و فرم های لازم نهایت دقت را به کار ببرید.

گام سوم. پرداخت هزینه‌ها

هزینه‌هایی که صرفا مربوط به دریافت ویزا هستند و باید به دولت کانادا پرداخت شوند، شامل هزینهٔ درخواست و درصورت نیاز هزینهٔ بایومتریکس است. بهتر است هزینهٔ درخواست و هزینهٔ بایومتریکس هم‌زمان پرداخت شوند . پرداخت های سفارت باید به صورت اینترنتی انجام شوند. پس از ثبت درخواست‌ اینترنتی و از طریق حساب کاربری‌ خود باید هزینه‌ها را پرداخت کرده و ازرسید آن پرینت بگیرید. نسخه‌ای از رسید را باید ضمیمهٔ درخواست‌ خود کرده و یک نسخه از آن را برای خود نگه دارید. در صورت درخواست غیراینترنتی یا کاغذی باید از طریق یکی از کارت های اعتباری مانند ویزا کارت و مستر کارت هزینه ها را پرداخت کرده و رسید پرینت شده را ضمیمه پرونده کنید .فارغ از نتیجه درخواست شما،  پس از شروع بررسی هزینهٔ‌ پرداختی قابل‌استرداد نیست

گام چهارم. فرم‌ها و مدارک

در‌صورت ارائه درخواست به صورت کاغذی، همهٔ مدارک و فرم‌ها را یک ‌جا تحویل می‌دهید.

فرایند بررسی درخواست ویزای تحصیلی کانادا

پس از ثبت و ارائه درخواست، نخست کامل ‌بودن همهٔ فرم‌ها، پرداخت هزینه و مدارک مورد نیار ارزیابی می‌شود. اگر هریک از این موارد نقص داشته باشد، درخواست شما برگشت داده شده و تازمانی‌که درخواست کامل و بی‌نقص خود را ارائه نکنید اقدامی برای بررسی آن صورت نخواهد گرفت.

درخواست شما توسط یکی از کارکنان ادارهٔ مهاجرت و شهروندی کانادا (افسر پرونده) مورد بررسی دقیق قرار می‌گیرد. افسر پرونده با بررسی همهٔ مدارک و اطلاعات ارائه شده، تصمیم می‌گیرد که آیا به مصاحبهٔ حضوری نیاز است یا خیر. اگر چنین باشد، تاریخ، زمان و مکان آن به شما اعلام می‌شود. در صورت رد یا پذیرفته شدن درخواست ویزای شما هیچ گونه مدرکی بازگردانده نمی شود. در صورت رد شدن دلیل ردشدن  به شما اعلام می‌شود. در صورت پذیرفته شدن هم باید گذرنامه خود را  تحویل سفارت دهید. در نهایت معرفی‌نامه‌ای که تأیید ویزا را اعلام می‌کند، به شما ارائه می‌شود .معرفی نامه معادل ویزای تحصیلی نیست اما ارائه آن هنگام ورود به خاک کانادا ضروری است. پس از ورود به کانادا و ارائه‌ٔ معرفی‌نامه و ویزای اقامت موقت، مأمور مرزی دربارهٔ ارائه ویزای تحصیلی شما تصمیم می‌گیرد. چنانچه به او ثابت شود شرایط شما تغییری نکرده است و پس از پایان مدت اعتبار ویزا، کشور را ترک می‌کنید، ویزای شما صادر می‌شود.

زمان بررسی درخواست ویزای دانش آموزی کانادا

زمان کلی بررسی بستگی به عوامل گوناگونی مانند کامل‌بودن فرم‌ها و مدارک، ارائه هم‌زمان بیومترکس و … دارد. درصورت کامل‌بودن فرم‌ها و مدارک، درحال‌حاضر زمان بررسی درخواست ویزای تحصیلی برای متقاضیان ایرانی 15 هفته است. البته به این مدت، باید زمان لازم برای ارائه بیومتریکس (اگر هم‌زمان با ثبت درخواست، ارائه نشده باشد) و نیز زمان ارسال پرونده شما از کنسولگری یا مرکز ارائهٔ ویزا (درصورت ثبت غیراینترنتی) اضافه شود.

علل اصلی رد شدن ویزای تحصیلی

 • وجود فاصله تحصیلی بین مقطع قبلی و فعلی
 • عدم تمکن مالی جهت تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی
 • قانع کننده نبودن اهداف تحصیلی و عدم اطمینان از برگشت دانشجو پس از اتمام تحصیل به کشور مبدا
 • نداشتن مدرک زبان
 • عدم تطابق رشته تحصیلی در مقطع قبلی و فعلی
 • نقص پرونده و مدارک

امکان اعتراض به نتیجه ویزا برای شما وجود دارد اما احتمال تغییر نتیجه بعید است. بهتر است پس از رفع ایرادات وارده و بهبود شرایط درخواست جدیدی ارائه کنید. از جله موارد قابل تغییر عبارتند از:

 • مدارک موردنیاز را کامل و خوانا ارائه کنید.
 • دلیل انتخاب برنامه یا رشتهٔ موردنظر را توضیح داده و تأثیر آن را در دست‌یابی به اهداف آینده‌تان روشن کنید.
 • مطمئن شوید از مؤسسه‌ای پذیرش گرفته‌اید که در فهرست مؤسسات آموزشی معتبر کانادا (DLI) است قرار دارد.

کمک گرفتن از مشاوران حرفه‌ای نقش بسزایی در پذیرش درخواست ویزای شما دارد. با راهنمایی کارشناسان باتجربهٔ  می‌توانید احتمال ردشدن درخواست‌ خود را کاهش داده و به حتی به صفر برسانید.

شرایط درخواست ویزای همراه دانش آموزی

به‌منظور دریافت ویزا برای همراهان ازجمله والدین، همسر و فرزندان، می‌توانید به دو روش اقدام کنید:

 • درخواست ویزای توریستی:‌ اگر هم‌زمان با درخواست ویزای تحصیلی برای این ویزا اقدام کنید، می‌توانید هم‌زمان با ویزای تحصیلی دانش آموز،ویزای توریستی کانادا که تحت عنوان ویزای مولتی یا ۵ ساله هم شناخته می‌شود دریافت کنید.
 • درخواست ویزای کار: اگر فرد دارای ویزای تحصیلی در یکی از مؤسسات آموزشی معتبر کانادا باشد، همسر او می‌تواند برای دریافت ویزای کار اقدام کند. بهتر است ارائهٔ درخواست ویزای تحصیلی درخواست‌کننده و ویزای کار همسر، هم‌زمان انجام شود. اما پس از دریافت ویزای تحصیلی و اقامت در کانادا هم می‌توان برای ویزای کاری همسر اقدام کرد.

فرزندان زیر 18 سال والدینی که پذیرش تحصیلی از موسسات معتبر آموزشی دارند می‌توانند بدون اقدام برای کسب ویزای تحصیلی در کانادا مشغول به تحصیل شوند.

امکان کار با ویزای تحصیلی کانادا

دانشجویان تمام‌وقت مقطع کارشناسی و بالاتر مؤسسات آموزشی معتبر کانادا (DLI) که ویزای معتبر تحصیلی دارند، امکان کار پاره‌وقت را در محیط مؤسسه برای دانشگاه یا کارفرمای خصوصی دیگری که در درون دانشگاه فعالیت می‌کند، خواهند داشت.همچنین ویزای تحصیلی، امکان کار کردن خارج از دانشگاه را تا ۲۰ ساعت در هفته در طول نیم‌سال آموزشی، و همچنین کار تمام‌وقت در تعطیلات زمان‌بندی‌شدهٔ بین دو نیم‌سال را به‌شرط برخورداری از ویژگی‌های زیر را:

 • ویزای تحصیلی شما معتبر باشد.
 • دانشجوی آموزش عالی یا برنامه‌های آموزشی فنی‌وحرفه‌ای در مؤسسات آموزش عالی، یا شرکت‌کنندهٔ برنامه‌های آموزشی فنی‌وحرفه‌ای در دبیرستان‌های معتبر کبک باشید.
 • مدت دوره دست‌کم ۶ ماه باشد و در پایان به شما مدرک یا گواهی پایان تحصیل ارائه شود.
 • قوانین و شرایط ویزای تحصیلی و همچنین قوانین کار خارج از مؤسسه (مانند تجاوز نکردن از حد ۲۰ ساعت کار در هفته) را رعایت کنید.

درصورتی که کارآموزی بخشی الزامی از دورهٔ آموزشی باشد، دانشجویان خارجی اجازهٔ کار به‌عنوان کارآموز را خواهند داشت. برای کار نیاز به اجازهٔ کار به‌عنوان کارآموز دارید. با داشتن ویزای تحصیلی احتمال اینکه بتوانید خارج از مرکز آموزشی کار کنید یا شغلی در دایره‌ پروژه‌ تحصیلی‌تان به‌عنوان دست‌یار یا کارآموز پیدا کنید بیشتر است. مهم‌تر اینکه می‌توانید پس از پایان تحصیل برای اقامت دائم اقدام کنید.

پس از پایان تحصیل، برای کار کردن نیاز به اجازهٔ کار دارید. به دو روش می‌توانید ویزای کار بگیرید:

 • اجازهٔ کار پس از فارغ‌التحصیلی (PGWP)
 • دیگر انواع اجازهٔ کار

چنانچه فارغ‌التحصیل مؤسسات آموزشی معتبر کانادا (DLI) باشید و مدت دورهٔ آموشی‌تان بیش از ۸ ماه باشد، می‌توانید برای دریافت اجازهٔ کار پس از فارغ‌التحصیلی اقدام کنید. در نظر داشته باشید که همهٔ این مؤسسات چنین امتیازی ندارند.

هزینهٔ درخواست این ویزا، ۲۵۵ دلار کانادا و مدت پردازش آن درصورت ثبت آنلاین ۶۹ روز است. مدت اعتبار این ویزا بستگی به طول دوره آموزشی‌ شما دارد.

ویزای کار به‌دو نوع اصلی اجازهٔ کار آزاد (Open work permit) و اجازهٔ کار محدود یا ویژه Employer-specific work permit تقسیم می‌شود. ویزای نخست اجازهٔ کار در شغل‌های مختلف و برای کارفرمایان گوناگون را به شما می‌دهد. ویزای ویژه  کاری  (Employer- Specific Work Permit)امکان کار برای کارفرمایی خاص را فراهم می‌کند. روند درخواست ویزای کار بسته به نوع شغل، کارفرما، داشتن پیشنهاد کاری و عوامل دیگر متفاوت است.

شرایط اخذ ویزای PGWPویزای کاری پس از تحصیل

افراد برای اینکه بتوانند اجازه کار پس از تحصیل را دریافت کنند بایستی حداقل یک دوره 8 ماهه را به صورت تمام وقت و پیوسته در یک مرکز آموزشی معتبر گذرانده و مدرک پایان دوره را دریافت کرده‌باشند. طول مدت اجازه کار بسته به طول دوره تحصیلی متفاوت است.

کار در محوطه دانشگاه

در صورتی که دانشجو شرایط کار در کمپ دانشگاهی را داشته باشد اجازه کار به وی داده‌خواهد‌شد.

شرایط کار در محوطه دانشگاه برای دانشجویان بین‌المللی

 1. اجازه ‌نامه تحصیلی STUDY PERMIT
 2. داشتن شماره بیمه اجتماعی SIN
 3. دانشجوی تمام وقت بودن در:
 • مراکز تحصیلی دولتی نظیر کالج یا دانشگاه و یا CEGEPدر کبک
 • کالج‌های خصوصی در ایالت کبک که تحت قوانین دولتی فعالیت می‌کند و حداقل 50 درصد از کمک هزینه‌های دولتی استفاده می‌کند.
 • مدارس خصوصی تحت قوانین ایالتی فعالیت می‌کنند.

کار در کمپ دانشجویی شامل کار برای کارفرمای مستقر در کمپ دانشگاهی است. کارفرما می‌تواند دانشگاه،  یکی از اساتید دانشگاه، یک سازمان دانشجویی،کسب و کار خصوصی که در محدوده کمپ دانشگاهی فعالیت می‌کند و یا یک پیمانکار خصوصی که خدمات مربوط به دانشگاه را ارائه می‌کند. همچنین این فعالیت می‌تواند خویش فرما باشد.

 • کار در کمپ دانشگاهی نیاز به کسب اجازه کار ندارد . ولی دانشجویان بین‌المللی که در یکی از مراکز آموزشی معتبر کانادایی مشغول به تحصیل در برنامه‌های خاصی هستند که نیاز به شرکت در دوره کارآموزی اجباری دارند علاوه بر اجازه‌نامه تحصیلی معتبر نیاز به اجازه کار هم دارند.

کار در خارج از محوطه دانشگاه

در صورت داشتن شرایط زیر می‌توانید بدون اجازه کار خارج از محوطه دانشگاه مشغول به کار شوید.

 • داشتن اجازه‌نامه تحصیلی
 • تحصیل به صورت تمام‌وقت در یکی از مراکز آموزشی معتبر در کانادا
 • قید شدن اجازه کار بروی اجازه نامه تحصیل
 • داشتن شماره بیمه نامه اجتماعی SIN
 • تحصیل در یک دوره آموزشی حداقل 6 ماهه که در پایان منجر به کسب مدرک می‌شود.

پس از پایان تحصیل می‌توانید برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام کنید. به‌ عنوان کسی که در کانادا تحصیل کرده و احتمالا تجربهٔ کاری هم دارد، شانس خیلی خوبی برای دریافت اقامت دائم کانادا دارید.

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی کانادا

مرحلهٔ اول: دانشگاه‌های موردنظرتان را انتخاب کنید. سعی کنید درخواست پذیرش تحصیلی کانادا را حداقل برای سه دانشگاه ارسال کنید؛

مرحلهٔ دوم: راجع به تمامی مدارک و شرایط موردنیاز دانشگاه‌های موردنظر تحقیق کنید. در درخواست نهایی تمامی آن‌ها را با دقت لحاظ کنید. این مدارک و شرایط بسته به دانشگاه و استان انتخابی متفاوت خواهد بود، با وجود این، در بخش‌های بعدی مهم‌ترین آن‌ها را معرفی خواهیم کرد؛

مرحلهٔ سوم: پس از آنکه درخواست پذیرش تحصیلی کانادا را برای دانشگاه موردنظر ثبت کردید، و زمان لازم برای رسیدگی به آن سپری شد، در صورت موافقت، نامهٔ پذیرشی از دانشگاه دریافت خواهید کرد؛

مرحلهٔ چهارم: پذیرش تحصیلی را ضمیمهٔ سایر مدارک موردنیاز کنید و درخواست‌تان را ثبت کنید. مهم‌ترین مدارک موردنیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی کانادا عبارت‌اند از:

 • گواهی تمکن مالی؛
 • گواهی مرتبط با گذراندن آزمایش‌های پزشکی (این آزمایش‌ها را باید نزد پزشک موردتأیید سازمان مهاجرت کانادا انجام بدهید.)؛
 • ارائهٔ مدارک لازم برای اثبات این مسئله که پس از پایان دوران تحصیل در کانادا به ایران بازخواهید گشت؛
 • ارائهٔ مدارک لازم برای اثبات این مسئله که هدف دیگری جز تحصیل در کانادا ندارید (البته منظور از مدرک توضیحات کتبی است که در اختیار مسئول رسیدگی به پرونده قرار می‌دهید.)؛
 • گواهی عدم سوءپیشینه.

اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی

برای اخذ پذیرش تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی کافیست مراحل بالا را طی کنید و مدارک زیر را ارائه دهید:

مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی

این مدارک باید به‌همراه لیست کامل ریزنمرات باشند. در نظر داشته باشید که این مدارک باید به امضای یکی‌دو مسئول آموزشی رسیده باشد. معمولا برای این منظور باید به آموزش‌وپرورش ناحیه‌ای که در آن زندگی می‌کنید بروید؛

مدرک زبان، آیلتس یا تافل

هر دانشگاه کانادا حداقل‌هایی برای نمرهٔ این آزمون‌ها در نظر می‌گیرد (حتی ممکن است این حداقل‌ها به تمایز رشته تغییر کند). بیشتر دانشگاه‌ها این حداقل را برای آزمون تافل ۵۷۰ (آزمون کاغذی) و ۲۳۰ (آزمون اینترنتی) در نظر می‌گیرند. این مسئله را باید با توجه به دانشگاهی که انتخاب می‌کنید بررسی کنید؛

توصیه‌نامه : توصیه‌نامه یکی از مهم‌ترین مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی کانادا است. این اهمیت برای مقاطع بالاتر دوچندان می‌شود. در بخش پایانی مطلب توصیه‌هایی برای نوشتن توصیه‌نامهٔ خوب در اختیارتان قرار خواهیم داد.

انگیزه‌نامه : انگیزه‌ نامه مهم‌ترین مدرکی است که با استفاده از آن می‌توانید پرونده‌تان را متمایز از دیگران کنید. دربارهٔ چگونگی نوشتن یک انگیزه‌نامهٔ خوب هم توضیحات لازم داده خواهد شد.

اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد

پیش از هر چیز باید بدانید که برای دریافت پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد، معدل مدرک کارشناسی‌تان باید موردتأیید قرار بگیرد. حداقل معدل درنظر‌گرفته‌شده برای هر دانشگاه متفاوت است. بسته به رشتهٔ انتخابی، ممکن است آزمون ورودی هم برای شما در نظر گرفته بشود.

مدرک زبان هم به‌مانند قبل نیاز است. اگر دانشگاه موردنظر فقط به زبان فرانسه دوره‌های آموزشی را ارائه کند، به مدرک زبان فرانسه نیاز خواهید داشت.

برای ثبت درخواست پذیرش تحصیلی کانادا وارد وب‌سایت دانشگاه موردنظر می‌شوید و فایل‌های اسکن‌شدهٔ مدارک زیر را ضمیمهٔ درخواست می‌کنید:

 • فرم مربوط به درخواست که در وب‌سایت دانشگاه قابل‌دانلود خواهد بود؛
 • یک نسخهٔ کپی معتبر از توانایی‌ها و ریزنمرات؛
 • رزومه یا CV (در پایان مطلب توصیه‌هایی برای نوشتن رزومهٔ خوب هم عنوان خواهد شد)؛
 • مدرک زبان مناسب با توجه به دانشگاه و دورهٔ آموزشی موردانتخاب؛
 • توصیه‌نامه؛
 • انگیزه‌نامه.

اگر دورهٔ کارشناسی را در کشوی غیر از کانادا گذرانده باشید، احتمالا موظف به شرکت در ارزیابی خواهید شد. هدف از این ارزیابی مشخص شدن توانایی‌های شما با توجه به معیارهای دانشگاه‌های کانادا است. به‌علاوه اینکه مدارکی که راجع به سوابق تحصیلی و دیگر مسائل ارائه کرده‌اید، به وسیلهٔ به این ارزیابی محک خواهد خورد.

پس از انجام بررسی‌های لازم، در صورت موافقت نامهٔ پذیرش برای تحصیل در کانادا دریافت می‌کنید. برای اخذ ویزای کانادا به این نامهٔ پذیرش نیاز خواهید داشت. پس از دریافت نامهٔ پذیرش با مراجعه به سفارت کانادا ، و با ارائهٔ سایر مدارک لازم، درخواست‌تان برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا را ثبت می‌کنید. این کار را به صورت اینترنتی هم می‌توانید انجام بدهید.

اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکتری

برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکتری هم مدارک و شرایط موردنیاز بسته به دانشگاه و استان موردنظر متفاوت خواهد بود. اما به‌طور کلی مراحلی که در ادامه عنوان خواهند شد، میان تمامی دانشگاه‌ها مشترک هستند:

۱. برنامهٔ آموزشی موردنظر برای تحصیل در مقطع دکتری را انتخاب کنید. سرپرست مطالعاتی و موضوع تحقیق را مشخص کنید. موضوع تحقیق را می‌توانید با استفاده از طرح‌های کلی معرفی‌شده توسط دانشگاه موردنظرتان انتخاب کنید. انتخاب دیگر این است که موضوع تحقیق کاملا جدیدی پیشنهاد کنید. پس از آنکه سرپرست مطالعاتی‌تان را معرفی کردید، بعضی از دانشگاه‌ها ممکن است نامه‌ای از شما درخواست کنند شامل توضیحاتی از سرپرست مطالعاتی در حمایت از شما و اهدافتان.

۲. ممکن است به ارائهٔ پروپوزال تحقیقاتی با توجه به دستورالعمل‌های ارائه‌شده از سوی دانشگاه موردنظر نیاز پیدا کنید. در این پروپوزال باید طرحی کلی از تحقیق‌تان ارائه کنید. اینکه دربارهٔ چه موضوعی می‌خواهید تحقیق کنید و اساسا چرا تحقیق‌تان ارزش وقت گذاشتن را دارد.

۳. به وب‌سایت دانشگاه موردنظر مراجعه و مدارک لازم را ضمیمهٔ درخواست پذیرش تحصیلی کنید. مدارک رایجی که درخواست می‌شوند عبارت‌اند از:

 • انگیزه‌نامه؛
 • دو یا سه توصیه‌نامه (یکی از این‌ها باید توسط سرپرست مطالعاتی موردانتخاب‌تان نوشته شده باشد.)؛
 • مدارک و ریزنمرات مقاطع قبلی. بعضی از دانشگاه‌های کانادا ایمیلی رسمی از دانشگاه قبلی‌تان درخواست می‌کنند که حاوی این اطلاعات باشد؛
 • نمونه‌کارهای تألیفی (این نمونه‌کارها بیشتر برای متقاضیان رشته‌های هنر و علوم انسانی است)؛
 • رزومه یا CV؛
 • مدرک زبان (در صورت نیاز)؛
 • نمونه‌کارهای خلاقانه (باز هم مربوط به متقاضیان هنر و علوم انسانی است).

بعضی از دانشگاه‌های کانادا قرار مصاحبه‌ای هم با متقاضی پذیرش تحصیلی کانادا در مقطع دکتری می‌گذارند.

۴. در پایان هم به‌مانند قبل منتظر دریافت نامهٔ پذیرش می‌شوید و پس از آن برای ویزای تحصیلی کانادا درخواست می‌دهید. توصیه می‌شود دربارهٔ چگونگی دریافت بیمهٔ درمانی از دانشگاه و دیگر راهنمایی‌های موجود در وب‌سایت دانشگاه موردنظر هم تحقیق کنید.

نکاتی در مورد انگیزه‌نامه، توصیه‌نامه و رزومه (CV) که باید بدانید

 

انگیزه‌نامه

انگیزه‌نامه را با مقدمه‌ای کوتاه شروع کنید. بعد از آن به سؤال‌هایی که در ادامه عنوان می‌شود مختصر و مفید جواب بدهید و در نامه لحاظ کنید:

 • هدف‌تان از تحصیل در کانادا چیست؟ (تحقیق یا مطالعه)؛
 • چرا این برنامهٔ آموزشی و چرا این دانشگاه را انتخاب کرده‌اید؟
 • برای چه تحصیل در کانادا را انتخاب کرده‌اید؟ چرا کشوری دیگر نه؟
 • تجربه‌های مرتبط با رشتهٔ تحصیل‌تان چیست؟
 • آیا دورهٔ بخصوص دیگری مرتبط با رشتهٔ تحصیلی‌تان گذرانده‌اید؟ سابقهٔ کاری یا مدیریتی هم اگر دارید لحاظ کنید؛
 • به نظرتان برای چه باید با درخواست‌تان مبنی بر اخذ پذیرش تحصیلی کانادا موافقت کنند؟ چطور می‌توانید به پیشرفت مؤسسهٔ آموزشی موردانتخاب و هم‌کلاسی‌های‌تان کمک کنید؟
 • اهداف شغلی‌تان چیست؟
 • چه ویژگی یا جنبهٔ منحصربه‌فردی در مورد شما وجود دارد که مسئول رسیدگی به پروندهٔ پذیرش تحصیلی کانادا باید از آن مطلع بشود؟

نامه را با جمع‌بندی یا نتیجه‌گیری به پایان برسانید. در حالت ایده‌آل، انگیزه‌نامه بین ۵۰۰-۱۰۰۰ کلمه است. سعی کنید بیشتر از این نشود. انگیزه‌نامه فرمت بخصوصی نباید داشته باشد و صرفا متنی است که تألیف می‌کنید. سبک نگارشی باید متعادل باشد؛ نه خیلی رسمی و نه خیلی غیررسمی.

توصیه‌نامه

نامه‌ای است که توسط کسی که از شما شناخت دارد نوشته می‌شود. این شخص می‌تواند معلم مدرسه یا استاد دانشگاه‌تان باشد. به‌طور کلی او باید اطلاعاتی دربارهٔ توانایی‌ها، مهارت‌ها، نقاط ضعف و قوت و … در نامه لحاظ کند.

نویسندهٔ نامه باید ارتباطش با شما را دقیقا توضیح بدهد. اینکه برای چه مدت‌زمانی است شما را می‌شناسد و چه ارتباطی با شما داشته است. به‌علاوه بهتر است توضیحاتی دربارهٔ نیاز، اهمیت و کاربرد رشتهٔ تحصیلی متقاضی در نامه لحاظ کند. در نامه، استفاده از مثال‌هایی که گویای توانایی‌ها و مهارت‌های شما باشند، کمک زیادی به متقاعد کردن مسئول رسیدگی به پرونده خواهد کرد. فرمت نامه، فرمت نامه‌های اداری معمول است. ابتدا نام دانشگاه را درج می‌کنید، بعد از آن تاریخ و الی آخر. البته بعضی از دانشگاه‌ها فرمت مختص به خودشان را دارند که در اختیارتان قرار می‌دهند. ممکن است به‌جای نامه، فهرستی شامل تعدادی سؤال در اختیارتان قرار بدهند که توسط شخص موردنظر شما به آن‌ها جواب داده بشود.

رزومه (CV)

در رزومه مواردی را که در ادامه عنوان می‌شوند لحاظ کنید:

 • عنوان: تمامی اطلاعات شخصی شامل نام، آدرس، شماره تلفن و آدرس ایمیل (اگر وب‌سایت دارید می‌توانید آدرس آن را هم اضافه کنید.)؛
 • اطلاعات لازم دربارهٔ دبیرستان محل تحصیل (اگر برای مقاطع بالاتر درخواست اخذ پذیرش تحصیلی کانادا ثبت می‌کنید، دربارهٔ دانشگاه) و تاریخ شروع و اتمام آن.
 • اطلاعاتی دربارهٔ دستاوردها، افتخارات، جوایز و دوره‌های اضافه‌ای که گذرانده‌اید؛
 • برنامه‌های غیردرسی دبیرستان یا دانشگاه که در آن‌ها شرکت کرده‌اید (موسیقی، ورزشی و …)؛
 • فعالیت‌هایی که در خارج از محیط درسی در آن‌ها شرکت داشته‌اید (سوابق این فعالیت‌ها نشانگر این است که تجربه‌های مختلفی دارید و یک‌بعدی نیستید)؛
 • سوابق کاری؛
 • سوابق فعالیت‌های داوطلبانه. این سوابق اهمیت زیادی دارد و نشانگر این است که به دنیای اطراف اهمیت می‌دهید. به فکر بهتر شدن اوضاع جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنید هستید؛
 • سرگرمی‌ها، علایق و سوابق سفر به نقاط مختلف؛
 • مهارت‌ها. شامل زبانی که بر آن مسلط هستید، کار با کامپیوتر و … .

این چند توصیه را هم به‌هنگام نوشتن رزومه به خاطر داشته باشید: ۱. سوابق کاری را از آخر به اول بنویسید؛ سابقهٔ کاری اخیرتان پیش از سایر سوابق. ۲. اگر تجربهٔ کاری منحصربه‌فردی دارید حتما ذکر کنید (تا پرونده‌تان را از سایر پرونده‌ها متمایز کنید). ۳. سبک نگارشی‌تان در تمام طول نوشته یکسان و یک‌دست باشد. ۴. پیش از ارسال رزومه از چند نفر بخواهید آن را مطالعه کنند.

چرا تحصیل در کانادا ؟

کانادا یکی از کشورهایی است که در سال‌های گذشته به مقصد محبوبی برای مهاجرت تبدیل شده ‌است. امکانات مناسبی که دولت برای مهاجران درنظر گرفته ‌است، کانادا را در فهرست کشورهای ایده‌آل برای زندگی مهاجران قرار داده ‌است. درحال حاضر ۴۰۰ هزار دانشجو و دانش‌آموز بین‌المللی در کانادا، مشغول به تحصیل‌ هستند. رشد بالای اقتصادی، جامعه چند فرهنگی و تنوع زیاد ملیتی و قومیتی، امنیت و خدمات اجتماعی مناسب، کانادا را به کشور محبوبی برای زندگی تبدیل کرده‌ است. شرایط مناسب تحصیلی دانش‌آموزان و دانشجویان بین‌المللی، وجود دانشگاه‌های معتبر و سطح علمی خوب کالج‌ها، امکان کار در کنار تحصیل، بورسیه‌های تحصیلی متنوع، امکان اقدام برای اقامت دائم بعد از تحصیل، پایین‌تر بودن هزینه‌های تحصیلی و زندگی نسبت به کشورهای مشابه، امکان اخذ اقامت همراه برای همسر و فرزندان، امکان دریافت تخفیف‌های مالیاتی پس از تحصیل و فرآیند نسبتا راحت اخذ ویزای تحصیلی، از مهم‌ترین فاکتورهایی هستند که کانادا را به مقصد جذابی برای علاقه‌مندان به تحصیل تبدیل کرده‌ است.

کانادا یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی دنیا را به خود اختصاص داده‌ است. سیستم آموزشی کانادا در ایالت های مختلف با یکدیگر فرق دارد اما به‌طور کلی، آموزش اجباری از ۵ سالگی  و دوره پیش دبستانی آغاز می‌شود. البته در بعضی از استان‌ها کودکان یک سال زودتر هم در مدارس پذیرش می‌شوند. دورهٔ دانش‌آموزی در کانادا تا ۱۳ سال بعد، یعنی تا سنین ۱۷-۱۸ سالگی ادامه پیدا می‌کند.مدارس کانادا به ترتیب شامل مدارس ابتدایی، راهنمایی، دوره اول دبیرستان و دوره دوم دبیرستان است. که سطح‌بندی هریک از مقاطع را در ادامه مشاهده می‌کنید.

 • ۲ تا ۵ سال: پیش دبستانی یا مهدکودک
 • ۶ تا ۱۱ سال: ابتدایی
 • ۱۲ تا ۱۴ سال: دوره اول دبیرستان
 • ۱۵ تا ۱۸ سال: دوره دوم دبیرستان

تحصیل در مدارس دولتی کانادا، سالانه بین ۱۰ تا ۱۴ هزار دلار هزینه دارد. دانش‌آموزان پس از اتمام تحصیل در مدرسه، اگر قصد ادامه تحصیل یا مهارت‌افزایی دارند، می‌توانند وارد دانشگاه شده و به ادامه تحصیل بپردازند یا وارد کالج و مؤسسات فنی شوند.کالج برخلاف دانشگاه، بیش از هرچیزی روی افزایش مهارت‌های فنی و دوره‌های تخصصی تأکید دارد و اگر وارد کالج یا مؤسسات فنی شوید، پس از پایان دوره، با توجه به مهارت کسب شده‌تان، مدرک‌های فنی متفاوت یا حتی لیسانس دریافت می‌کنید. توجه کنید که دانشجویان بین‌المللی، برای ادامهٔ تحصیل در مقاطع دانشگاهی و کالج، نیاز به ارائه مدرک زبان دارند و اگر امکان ارائه مدرک زبان نداشته‌ باشید، باید قبل از گذراندن دوره تحصیلی‌تان، یک یا دوترم، در دوره‌های آموزش زبان شرکت کنید.

پذیرش در دانشگاه‌های کانادا، براساس نمرات دبیرستان و سوابق تحصیلی انجام می‌گیرد. مانند ایران، دورهٔ لیسانس ۴ سال، دورهٔ فوق‌لیسانس ۲ سال و دورهٔ دکتری بین ۲ تا ۵ سال است.  چنانچه در نظردارید برای مقاطع فوق‌لیسانس و دکتری در کانادا اقدام کنید، باید معدل مقطع پایین‌ترتان بیشتر از ۱۴ و حداقل نمرهٔ IELTS شما ۶.۵ باشد.

شرایط عمومی و اختصاصی تحصیل در کانادا

شما قبل از هرچیزی، باید از یک دانشگاه یا مرکز علمی معتبر در کانادا پذیرش گرفته ‌باشید تا نامهٔ پذیرش به همراه سایر مدارک‌تان به دولت کانادا ارسال شود.برای تحصیل در مدارس کانادا داشتن حداقل ۴ سال سن، ارائه مدارک تحصیلی و توصیه‌نامه در صورت وجود از شرایط اولیهٔ اخذ پذیرش تحصیلی است. برای تحصیل در مقطع کالج تنها کافی است دیپلم خود را با معدلی قابل قبول ارائه کنید. معدل دیپلم برای پذیرش در مقطع لیسانس هم الزامی است و معدل شما در این حالت نباید کمتر از ۱۴ باشد. برای اخذ پذیرش در دورهٔ کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس، معدل دوره کارشناسی شما باید بالای ۱۴ باشد. برای دریافت پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد، ارائه توصیه‌نامه تحصیلی یا (Recommendation letter) از یک یا چند استاد دانشگاه دوره کارشناسی‌تان مورد نیاز است. برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکتری نیز نیازمند داشتن مقالهٔ علمی چاپ شده در نشریات معتبر جهان هستید.

مدرک زبان

داشتن مدرک زبان معتبر، یکی دیگر از شرایط اخذ پذیرش است. اگر مدرک زبان ندارید، باید قبل از ورود به دانشگاه موردنظرتان، حدودا دوترم آموزش زبان بگذرانید که با توجه به هزینهٔ آن، توصیه می‌کنیم قبل از اقدام برای مهاجرت، به یادگیری زبان و گرفتن مدرک‌تان، اقدام کنید. متقاضیان پذیرش تحصیلی در مقاطع مختلف باید نمرات زیر را کسب کنند:

 • کارشناسی: حداقل نمره ۶ در آزمون آیلتس
 • کارشناسی ارشد: حداقل نمره ۶٫۵ در آزمون آیلتس
 • دکترا: حداقل نمره ۷ در آزمون آیلتس

دانشگاههای مختلف ممکن است نمرات کمتر یا بیشتری را درخواست کنند.

اثبات توانایی مالی

دانش آموز یا دانشجو باید مدارک مرتبط با تمکن مالی خود را جهت اخذ ویزای تحصیلی ارائه کند. مدرک تمکن مالی شما باید توانایی مالی شما را در پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا نشان می‌دهد .طبق اعلام دولت کانادا، شما برای گرفتن اقامت، نیاز به اثبات توانایی تأمین  در حدود ده هزار دلار در سال برای یک نفر دارید. اگر با خانوادهٔ خود اقدام به اخذ ویزا کرده‌اید، ۴ هزار دلار برای اولین نفر، و از نفر دوم به بعد، به ۳ هزار دلار، نیاز خواهید داشت. درکنار شرایط اختصاصی دریافت ویزای تحصیلی، شرایط عمومی دریافت ویزا مانند سلامت جسمی و روانی، عدم داشتن سابقه کیفری و… را هم باید درنظر داشته‌باشید.

داشتن پذیرش از دانشگاه‌های تراز اول کانادا، کمک زیادی به موفقیت شما در کسب اقامت تحصیلی خواهد کرد و هرچه سوابق تحصیلی بهتری داشته‌باشید، شانس شما در اخذ  پذیرش از دانشگاه‌های برتر این کشور بیشتر می‌شود.اخذ پذیرش در مقاطع فوق‌لیسانس و دکتری راحت‌تر از سایر مقاطع تحصیلی در این کشور است و ارائه هرگونه مدرک مبنی بر اینکه پس از اتمام دوره تحصیل، کانادا را ترک خواهید کرد، به موفقیت پذیرش ویزای تحصیلی شما کمک زیادی خواهد کرد.

باورهای غلط در مورد شرایط تحصیل در کانادا

با افزایش تمایل افراد برای تحصیل در خارج از ایران و به خصوص در کشور کانادا متاسفانه  به شکلی روزافزون شاهد ترویج اطلاعات غلط در زمینه تحصیل و زندگی در کانادا هستیم:

باور غلط شماره ۱: شما نیازی به مدرک زبان ندارید!

همه افراد بالای ۱۸ سال برای اخذ پذیرش از مدارس، کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا باید مدرک زبان ( آیلتس، تافل، PTE و …) داشته باشند. برخی از مراکز آموزشی در صورت عدم ارائه مدرک زبان، دوره‌های آموزش زبان را به متقاضیان پیشنهاد می‌کنند. برخی از موسسات با عنوان این موضوع که امکان اخذ پذیرش تحصیلی بدون ارائه مدرک زبان وجود دارد موجب گمراهی متقاضیان می گردند.

تعداد بسیار کمی از کالج‌ها و دانشگاه‌ها وجود دارند که پذیرش بدون نمره زبان را مشروط به گذراندن دوره‌های زبان پیش از شروع دوره تحصیلی به دانشجویان پیشنهاد می‌دهند. اما به خاطر داشته باشید اگرچه امکان اخذ پذیرش بدون مدرک زبان در موارد محدودی وجود دارد، اما دانشجویان در مرحله اخذ ویزا که مهمترین بخش پروسه مهاجرت تحصیلی به شمار می‌رود با مشکل روبه‌رو خواهند شد. در صورت عدم ارائه مدرک زبان معتبر، امکان رد شدن ویزای تحصیلی شما بسیار بالا خواهد بود.

باور غلط شماره ۲: شانس اخذ اقامت در دوره‌های کالج نسبت به دانشگاه بیشتر است!

بد نیست بدانید دوره‌های کالج شانس اخذ اقامت دائم متقاضیان را نسب به دوره‌های دیگر بالاتر نمی‌برند. متاسفانه به علت وجود اطلاعات غلط افراد دوره‌های کالج را نسبت به دانشگاه ترجیح داده در حالیکه ریسک رد شدن ویزا در دوره‌های کالج بیش از سایر دوره‌ها است.همچنین برخلاف تصور عموم، معمولاً تفاوت چندانی میان شهریه دوره‌های کالج و دوره‌های دانشگاهی وجود ندارد.

باور غلط شماره ۳:‌ امکان تحصیل رایگان برای همگان وجود دارد!

در کانادا امکان تحصیل رایگان برای دانشجویان بین المللی وجود ندارد. دانشجویان بین المللی تنها در صورتی که از سوابق تحصیلی خوب و نمره زبان بالا برخوردار باشند، امکان دریافت بورسیه تحصیلی کانادا را خواهند داشت.

دانشگاه‌های کانادا معمولا در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس به دانشجویان بین المللی کمک هزینه تحصیلی و بورس تعلق نمی‌دهد، اما در دوره دکترا این امکان وجود دارد. کمک های مالی براساس شایستگی علمی دانشجو به او تعلق خواهد گرفت.

متاسفانه برخی موسسات تا مرحله پذیرش تحصیلی متقاضیان را همراهی می‌کنند. این در حالی است که سالانه بسیاری از افرادی که موفق به اخذ پذیرش از یکی از کالج‌ها یا دانشگاه‌های کانادا شده‌اند، در مرحله اخذ ویزا ناکام مانده‌اند.

شرایط تحصیل در مدارس و دانشگاه های کانادا بدون مدرک زبان (آیلتس)

برای ادامه تحصیل در هر کشور قطعا داشتن مدرک زبان بسیار مهم است. مدرک آیلتس یا دیگر مدارک زبان به دانشجویان کمک می‌کند که راحت‌تر بتوانند برای دانشگاه‌های کانادا اپلای کنند. با این‌حال در بسیاری از مدارس و دانشگاه‌های کانادا می‌توانید بدون داشتن مدرک زبان درس بخوانید. اما چطور؟

برای این‌که بتوانید بدون داشتن مدرک زبان در کانادا درس بخوانید باید یکی از این شرایط را جایگزین کنید:

 1. نشان دهید که تحصیلاتتان به انگلیسی بوده است.
 2. نشان دهید که زبان اصلی و مادریتان انگلیسی بوده است.
 3. نامه تسلط بر زبان انگلیسی داشته باشید.
 4. دروس خود را به زبان فرانسه بردارید و نشان دهید تسلط به زبان فرانسه دارید.
 5. پیش از ورود به دانشگاه دوره‌های آموزش زبان را بگذرانید.

علاوه بر این‌که می‌توانید از روش‌های جایگزین مدارک زبانی برای ورود به دانشگاه‌های کانادا استفاده کنید، می‌توانید برای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا بدون مدرک زبان، دانشگاه‌هایی را انتخاب کنید که جزء شرایط پذیرششان داشتن مدرک زبان نیست. لیست این دانشگاه‌ها به شرح زیر است:

 • University of Winnipeg
 • Brock University
 • University of Saskatchewan
 • Memorial University of Newfoundland and Labrador
 • Cambrian College
 • Okanagan College
 • Concorida University
 • Seneca College, Toronto
 • Carleton University

 

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان در مقطع کارشناسی

برای تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان در مقطع کارشناسی علاوه بر این‌که می‌توانید دانشگاه‌هایی را انتخاب کنید که نیازی به مدرک زبان ندارند، می‌توانید روش دیگری را نیز به کار ببیندید تا دایره انتخاب‌هایتان وسیع‌تر شود. در این روش باید پذیرش مشروط به یادگیری زبان داشته باشید. به این معنا که بعد از گذراندن دوره زبانی به اندازه یک سال یا یک ترم و اخذ نمره 6 آیلتس آکادمیک، می‌توانید در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل شوید.

 تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان در مقطع کارشناسی ارشد بسیار ساده‌تر از بقیه مقاطع است و بسیاری از دانشگاه‌ها برای پذیرش دانشجو در این مقطع نیازی به مدرک زبان ندارند مگر آن‌که بخواهید در دانشگاه‌های سطح بالای کانادا تحصیل کنید. تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد معمولا یک دوره دو ساله است و دانشگاه شما را آماده پذیرش شغل می‌کند. بنابراین برای اخذ پذیرش در این دانشگاه‌ها و در مقطع کارشناسی ارشد مدارکتان را آماده کنید و از دانشگاه پذیرش بگیرید.

 تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان در مقطع دکتری

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان در مقطع دکتری با دیگر مقاطع بسیار متفاوت است. برای اخذ پذیرش در این مقطع باید رزومه خوبی داشته باشید. یکی از عوامل تاثیرگذار در رزومه‌تان داشتن نمره آیلتس آکادمیک 7 به بالا است. معمولا در صورتی می‌توانید در مقطع دکتری پذیرش اخذ کنید که مقاله، کتاب، اختراع و مدرک زبان کافی داشته باشید. در مقطع دکتری شما باید خودتان بتوانید با مکاتبه، استاد راهنمایتان را پیدا کنید در نتیجه حتما نیاز دارید که دانش زبانی به اندازه کافی داشته باشید.

مدارک مورد نیاز تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان در دانشگاه‌ها و مقاطع مختلف ممکن است با هم متفاوت باشد و هر دانشگاهی مدارک مخصوص به خود را از شما طلب کند. اما به طور کلی باید این مدارک را داشته باشید.

 • اسکن کلیه مدارک تحصیلی و ریز نمرات دیپلم و پیش دانشگاهی ترجمه شده به انگلیسی یا فرانسوی و فارسی
 • اسکن پاسپورت
 •  رزومه به انگلیسی یا فرانسوی
 • مدرک زبان
 •  انگیزه نامه مرتبط با رشته مورد نظر
 • توصیه نامه از اساتید
 • یک قطعه عکس

 

هزینه‌های دوره‌های زبان در کانادا

دوره‌های زبان در کانادا معمولا در چند هفته برنامه‌ریزی می‌شوند. هزینه آموزش زبان در کانادا بسته به زبان و مکان هر مدرسه متفاوت است. در این‌جا به طور مثال هزینه آموزش برخی از مدارس مهم کانادا را آورده‌ایم.

 •  تورنتو: 12 هفته مدرسه زبان انگلیسی: 3515 دلار کانادا
 •  کبک: 12 هفته مدرسه زبان فرانسه: 3570 دلار کانادا
 • ونکوور: 12 هفته مدرسه انگلیسی: 4083 دلار کانادا
 • کالگری: 12 هفته مدرسه فرانسه 3446 دلار کانادا

هزینه تحصیل در کانادا

کانادا، بین کشورهای توسعه‌یافته و ترازاول دنیا، کشور نسبتا ارزانی به‌حساب می‌آید. مخارج جاری زندگی در این کشور، به میزان قابل ملاحظه‌ای پایین‌تر از استرالیا، انگلستان و ایالات متحده آمریکاست.هزینهٔ تحصیل در مدارس کانادا بسته به نوع مدرسه متفاوت است. شهریهٔ مدارس دولتی بین 10 تا ۱۵ هزار دلار در سال و شهریه مدارس خصوصی کانادا بسته به نوع مدرسه ممکن است تا دو الی سه برابر مدارس دولتی باشد. مدارس شبانه روزی هم از نوع مدارس خصوصی هستند که با توجه به هزینهٔ زندگی و اقامت دانش‌آموزان شهریهٔ بیشتری دریافت می‌کنند و شهریهٔ کل آنها تا 30 هزار دلار در سال می‌رسد.

شهریه دانشگاه با توجه به نوع دانشگاه،رشته و مقطع مورد نظر از ۱۲ هزار تا 3۰ هزار دلار در سال متغیر است. مهمترین هزینه پس از شهریه هزینه اقامت و مسکن شماست. به‌طور متوسط، هزینهٔ خرید مسکن در کانادا، ۹ برابر میانگین دستمزد سالیانه افراد است و این هزینه، از استانی به استان دیگر متفاوت است. مثلا اونتاریو (۱۰ برابر) و ونکوور (۱۴ برابر)، بالاترین قیمت مسکن را به خود اختصاص داده‌اند؛ در صورتی‌که در استان نیوبرانزویک، قیمت مسکن، چیزی در حدود ۴ برابر میانگین دستمزد سالیانه است.

برای اجاره خانه در کانادا، باید ماهیانه، مبلغی در حدود ۸۰۰ تا ۲۸۰۰ دلار در نظر بگیرید. این مبلغ، با توجه به نوع خانه، متراژ، امکانات، موقعیت مکانی و استان مورد نظر، متفاوت است. بسیاری از دانشجویان، سکونت در خوابگاه را به اجاره کردن خانه ترجیح می‌دهند تا بتوانند در هزینه‌های جاری، صرفه‌جویی کنند. متوسط هزینهٔ اقامت در خوابگاه دانشجویی، بین ۲۵۰ تا ۷۰۰ دلار در ماه است.

به‌جز هزینهٔ اقامت، هزینه‌های جاری مانند خوراک، پوشاک و تفریحات، قابل مدیریت و کنترل است. شما می‌توانید با خرید از حراجی‌های سالیانه و فصلی، بسیاری از لوازم مورد نیازتان را با تخفیف‌های مناسب خریداری کنید و بخش زیادی از هزینه‌های زندگی  خود را مدیریت کنید. اما همانطور که قبلا هم اشاره شد، دولت کانادا از شما انتظار دارد که بتوانید به‌طور متوسط، برای یک سال، حدودا ۱۰ هزار دلار هزینه کنید. هزینهٔ زندگی متوسط در کانادا بدون اجارهٔ مسکن، ماهیانه از ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار خواهد بود که بخش بزرگی از آن به مدیریت اقتصادی شما بستگی دارد. نکتهٔ مهم این که اگر قرار است خانه‌ای را برای سکونت اجاره کنید، مالیاتی بر آن نخواهید پرداخت.

شهریه مقاطع مختلف تحصیلی کانادا

هزینه تحصیل در مقاطع دبستان و راهنمایی

تحصیل در کانادا در مقاطع دبستان و راهنمایی برای شهروندان کانادا رایگان است. این شامل کسانی که اقامت دائم کانادا را می‌گیرند هم می‌شود. برنامه‌های اضافهٔ مدارس کانادا ممکن است هزینهٔ اندکی برای‌تان داشته باشد. کلاس‌های موسیقی، فعالیت‌های ورزشی و … از جمله این برنامه‌ها هستند. هزینهٔ این برنامه‌ها بسته به عوامل مختلف در نهایت بین ۵-۱۰۰ دلار در طول هر ترم تحصیلی خواهد بود. بیشتر دانش‌آموزان کانادایی ناهارشان را با خود به مدرسه می‌آورند. تعدادی از مدارس هم کافه‌تریا یا سلف‌سرویس دارند که در آن امکان خرید غذا وجود دارد. اگر قصد دارید فقط فرزندتان را برای تحصیل به کانادا بفرستید، باید با مدرسهٔ موردنظرتان ارتباط برقرار کنید و ببینید برای دانش‌آموزان خارجی هزینه‌ای در نظر می‌گیرند یا خیر.این البته شرایط مدارس دولتی است. شهریهٔ مدارس خصوصی در کانادا از چهار هزار دلار در سال شروع می‌شود و بسته به مدرسهٔ مورد نظر این رقم ممکن است تا پنجاه هزار دلار (و حتی بیشتر) برسد.

هزینه تحصیل در مقطع دبیرستان

به سیاق مقاطع قبلی، تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان هم برای شهروندان کانادا رایگان است. بیشتر مدارس این دوره برای دانش‌آموزان خارجی هزینه‌ای را در نظر می‌گیرند. این هزینه بین ۸-۱۴ هزار دلار کانادا است (بسته به مدرسهٔ موردانتخاب). برای استفاده از برنامه‌های اضافهٔ مدرسه هم مثل قبل هزینهٔ اندکی را باید پرداخت کنید. ناهار با خود دانش‌آموز است. به استثنای مدارسی که در آن‌ها امکان خرید غذا در کافه‌تریا یا سلف‌سرویس مدرسه وجود دارد.

هزینه تحصیل در مؤسسه‌های آموزش زبان

مؤسسه‌های آموزش زبان در کانادا ترم تحصیلی ندراند. به‌جای آن تعدادی هفتهٔ مشخص را برای هر دوره اعلام می‌کنند. فرضا دوازده هفته یا چهارده هفته. تحصیل در کانادا در این مؤسسه‌ها بسته به شهر موردانتخاب هزینهٔ متفاوتی خواهد داشت. این هزینه در برخی شهرهای بزرگ کانادا به شرح زیر است:

 • تورنتو: دورهٔ دوازده‌هفته‌ای زبان انگلیسی= ۳۵۱۵ دلار کانادا؛
 • کبک: دورهٔ دوازده‌هفته‌ای زبان فرانسه= ۳۵۷۰ دلار کانادا؛
 • ونکوور: دورهٔ دوازده‌هفته‌ای زبان انگلیسی=۴۰۸۳ دلار کانادا.

هزینه تحصیل در کالج و مؤسسه‌های فنی‌وحرفه‌ای
دوره‌های آموزشی کالج‌های کانادا کوتاه‌مدت‌تر و در نتیجه شهریهٔ آن‌ها در مقایسه با دانشگاه‌ها کمتر است. بعضی از این دوره‌ها همراه با کار است. به این معنا که در کنار تحصیل می‌توانید درآمدی هم داشته باشید. کالج‌ها و مؤسسه‌های فنی‌وحرفه‌ای شهرهای کوچک‌تر مقرون‌به‌صرفه‌تر و هزینهٔ زندگی در این شهرها کمتر است.بسته به شهر و دورهٔ تحصیلی انتخابی شهریه‌ای که پرداخت می‌کنید متفاوت خواهد بود. تحصیل در تعدادی از این مؤسسه‌ها رایگان است. شهریهٔ سایر مؤسسه‌ها بین ۲-۱۸ هزار دلار کانادا است.

هزینه تحصیل در مقاطع کاردانی و کارشناسی
هزینه تحصیل در کانادا در دانشگاه‌های شهرهای بزرگ این کشور، در مقایسه با دیگر کشورهای توسعه‌یافته به‌صرفه‌تر است. اگر شهر کوچک‌تری را انتخاب کنید، هم هزینه تحصیل و هم هزینه زندگی برای‌تان مناسب‌تر خواهد بود.شهریهٔ دانشگاه‌های کانادا بسته به شهر و استانی که انتخاب می‌کنید متفاوت است. همین طور هزینهٔ زندگی. برای دانشجوی مقطع کارشناسی یا کاردانی، شهریهٔ دانشگاه در سال بین ۱۸۰۰-۲۰۰۰۰ دلار کانادا خواهد بود. هزینه زندگی در کانادا برای این دانشجویان هم به‌طور میانگین سالانه حدود ۱۲ هزار دلار است.

هزینه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری
شهریه‌ای که دانشجویان این مقاطع برای تحصیل در کانادا پرداخت می‌کنند بسته به شهر و استان متفاوت است. به‌طور میانگین، شهریهٔ پرداختی برای دانشجویان کارشناسی ارشد سالانه بین ۲۵۰۰-۱۸۰۰۰ دلار کانادا است. برای دانشجویان دکتری نیز سالانه ۲۵۰۰-۱۷۰۰۰ دلار.

دانشگاه‌های کانادا

کانادا از نظر تحصیلات تکمیلی و دانشگاهی، جایگاه خوبی دارد. در حال حاضر بر اساس رتبه‌بندی مؤسسهٔ QS ، ۲۶ دانشگاه این کشور در فهرست بهترین دانشگاه‌های دنیا قرار دارند و سهم کانادا از ۵۰ دانشگاه برتر دنیا، سه دانشگاه است. سه دانشگاه برتر کانادا، به ترتیب، دانشگاه مک‌گیل، تورنتو و بریتیش کلمبیا هستند

چگونگی پرداخت شهریهٔ دانشگاه‌های کانادا

یکی از شرایط لازم برای دانشجویان خارجی این است که گواهی تمکن مالی ارائه کنند. بر اساس این گواهی، متقاضی پذیرش تحصیلی کانادا باید توانایی پرداخت هزینه‌های یک سال اول زندگیش را داشته باشد. به‌علاوه، پیش از آغاز ترم تحصیلی، شهریهٔ آن باید کامل پرداخت بشود. روند معمول اکثر دانشگاه‌های کانادا به این صورت است که شهریه را تمام‌وکمال برای ترم دریافت می‌کنند. در این میان، معدود دانشگاه‌هایی هم هستند، نظیر دانشگاه مانیتوبا، که امکان پرداخت اقساطی شهریه در آن‌ها وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد باید با مسئولان دانشگاه موردنظرتان ارتباط برقرار کنید .دولت کانادا، مؤسسه‌های آموزشی متعدد و استانداری‌های این کشور، برای جذب دانشجویان مستعد خارجی اقدام به ارائهٔ بورسیه تحصیلی کانادا می‌کنند. کسانی که برای پرداخت هزینه‌ها به مشکل برمی‌خورند، می‌توانند از این بورسیه‌ها استفاده کنند. در بخش پایانی توضیحات مختصری دربارهٔ چگونگی این بورسیه‌ها در اختیارتان قرار خواهیم داد.

اجازهٔ کار ضمن تحصیل

یکی از خصوصیات مثبت تحصیل در کانادا، امکان کار ضمن تحصیل برای دانشجویان است. بسیاری از دولت‌ها در کشورهای توسعه‌یافته، به دانشجویان بین المللی اجازه کار نمی‌دهند اما دولت کانادا این امکان را برای دانشجویان خارجی فراهم کرده ‌است که درکنار تحصیل، مشغول به کار شوند .شما می‌توانید همزمان با تحصیل، به‌صورت پاره‌وقت در دانشگاه خود مشغول به کار شده یا ۲۰ ساعت در هفته، خارج از محیط دانشگاه، کار کنید.

تحصیل رایگان در کانادا

دولت کانادا، برای تحصیلات دانشجویان، بورسیه‌های متنوعی را در نظر گرفته ‌است که درصورت دریافت آن، به میزان قابل توجهی، از هزینه‌های زندگی دانشجو، کاسته خواهدشد. دریافت بورسیه در مقاطع  پایین‌تر از دکتری بسیار سخت است و تنها به افراد محدودی بورسیه تعلق می‌گیرد. این امکان برای دانشجویان دکتری بسیار راحت‌تر است و بسیاری از دانشجویان دکتری از انواع بورسیه‌های تحصیلی برخوردار خواهند بود. رشته های فنی و مهندسی از احتمال بیشتری برای دریافت بورس تحصیلی برخوردارند. کمک هزینه‌‌های تحصیلی در کانادا، بلاعوض هستند.

به‌طور کلی، سه نوع کمک هزینهٔ تحصیلی در کانادا وجود دارد که می‌تواند بنا به شرایط متفاوت به دانشجو تعلق بگیرد:

 • اسکالرشیپ (Scholarship)
 • گرنت (Grant)
 • بورساری (Bursary)

گرنت (Grant) و بورساری (Bursary) در مواقعی به دانشجو تعلق می‌گیرد که او نیاز به کمک مالی داشته باشد و در این موارد، صلاحیت‌ علمی مطرح نیست. اما این دودسته از کمک‌های مالی، چندان به دانشجویان بین‌المللی اختصاص پیدا نمی‌‌کنند.

اسکالرشیپ Scholarship یا فلوشیپ (fellowship) که عموما به دانشجویان دکتری تعلق می‌گیرد، بودجه و سرمایه‌گذاری خصوصی و شرکتی نهادهای مختلف، بر دانشجویان دکتری است که براساس صلاحیت‌های علمی به وی اختصاص پیدا می‌کند.

کمک هزینهٔ تحصیلی، فاند تحقیقاتی، بورسیه‌های مقاطع تحصیلی، بورسیه‌های خارج از دانشگاه مانند ونیه، ترودو، پست داک، بنتینگ، کوئین الیزابت دوم و بورس وزارت خارجهٔ کانادا، انواع  حمایت های مالی است که به دانشجویان اختصاص پیدا می‌کند و میزان آن‌ها نسبت به نوعشان، بودجهٔ شرکت اختصاص دهنده و هزینه‌های آموزشی، متفاوت است.

بهترین روش‌ها برای کمک به تأمین هزینه‌های تحصیل در کانادا

تخفیف‌های لحاظ‌ شده برای دانشجویان خارجی

کسی که به عنوان دانشجوی خارجی وارد این کشور می‌شود، می‌تواند از خدمات بسیاری با تخفیف بهره ببرد. از خرید اقلام در برخی مغازه‌ها گرفته تا صرف غذا در رستوران و استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی. با دریافت کارت احراز هویت از دانشگاه‌تان در کانادا امکان استفاده از این تخفیف‌ها را خواهید داشت.

کار دانشجویی و نیمه‌وقت

کار دانشجویی انتخاب بسیار مناسبی برای کمک به تأمین هزینه تحصیل در کانادا است. در طول ترم‌های دانشگاه، اجازه دارید تا بیست ساعت در هفته خارج از محیط دانشگاه کار کنید. در تعطیلات میان‌ترم و تابستان امکان کار تمام‌وقت هم وجود خواهد داشت.

کار کردن در حین تحصیل در کانادا به شرایطی نیاز دارد که در ادامه عنوان خواهد شد:

 • ویزای تحصیلی کانادا؛
 • تمام‌وقت بودن تحصیل دانشجو در دانشگاه؛
 • نام متقاضی کار نیمه‌وقت در یکی از مؤسسه‌های آموزشی موردتأیید کانادایی ثبت شده باشد؛
 • دورهٔ آموزشی‌ای که متقاضی در آن شرکت کرده است، باید حداقل شش‌ماهه باشد و پس از گذراندن آن مدرک دریافت کند.

برای کارهای دانشجویی معمولا دستمزدی معادل با ۱۸ دلار در ساعت در نظر گرفته می‌شود.

هزینه تحصیل برای دانشجویان مقاطع کاردانی و کارشناسی

استانهزینه تحصیل برای دانشجویان مقاطع کاردانی و کارشناسیهزینه تحصیل برای دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری
جزیره پرنس‌ادوارد در نیوفاندلند۷۲۶۰-۷۱۵۰۱۸۹۰-۶۱۰۰
نوا اسکوشیا۸۵۰۰-۱۲۴۵۰۴۳۰۰-۱۵۰۰۰
نیوبرانزویک۷۰۰۰-۱۰۷۰۰۵۶۰۰-۸۴۵۰
کبک۹۱۰۰-۱۰۵۰۰۸۲۰۰-۲۰۰۰۰
انتاریو۶۹۰۰-۱۶۲۰۰۵۴۰۰-۲۹۰۰۰
مانیتوبا۴۹۰۰-۶۹۰۰۳۸۰۰-۹۶۰۰
ساسکاچوان۷۷۰۰-۱۰۸۰۰۵۳۰۰
آلبرتا۶۳۰۰-۱۱۰۰۰۵۳۰۰-۱۹۲۰۰
بریتیش کلمبیا۴۴۶۰-۱۵۹۰۰۲۳۰۰-۱۷۵۰۰

دریافت بورسیه تحصیلی کانادا

سازمان‌های دولتی، خصوصی، مؤسسه‌های آموزشی و استانداری‌های کانادا با اختصاص دادن بورسیه تحصیلی کانادا دانشجویان مستعد را از نقاط مختلف جهان جذب می‌کنند. دریافت این بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌ها بخش زیادی از هزینه‌های‌تان را تأمین خواهد کرد.

برای اطلاعات بیشتر به وب‌سایت دانشگاه موردنظرتان مراجعه کنید و از شرایط لازم برای اختصاص دادن بورسیه تحصیلی اطلاع حاصل کنید. به‌طور کلی، داشتن شرایط زیر شانس موافقت با درخواست بورسیه تحصیلی کانادا را بیشتر می‌کند:

 • سابقهٔ کارهای تحقیقاتی؛
 • معدل بالا؛
 • سابقهٔ گذراندن دوره‌های کارآموزی مرتبط با رشتهٔ تحصیلی؛
 • داشتن مدرک آیلتس یا تافل با نمرهٔ خوب؛
 • سابقهٔ انتشار ژورنال یا مقاله.

بورسیه تحصیلی کانادا 2020 برای تمامی مقاطع تحصیلی

انواع بورسیه تحصیلی کانادا شامل موارد زیر می‌شود:

 • اسکولارشیپ Scholarships
 • بورسیه تحصیلی Bursaries
 • وام دانشجویی Loan
 • فعالیت به عنوان دستیار استاد Teaching Assistant
 • فعالیت به عنوان دستیار تحقیقاتی Research Assistant

انواع بورسیه تحصیلی کانادا و کمک‌هزینه‌های تحصیلی

۱. اسکولارشیپ Scholarship  این نوع بورسیه با توجه به دستاوردهای علمی، تحقیقاتی و کاری به افراد واجد شرایط اختصاص داده می‌شود؛ اسکولارشیپ در بعضی دانشگاه های کانادا و دیگر مؤسسات با نام فلوشیپ Fellowship هم شناخته می‌شود؛

۲. بورسیه تحصیلی Bursarie  برخلاف مورد قبل، ملاک اصلی برای دریافت این نوع بورسیه نیاز مالی خواهد بود؛

۳. وام‌های دانشجویی Loan  کمک‌هزینه‌ای است که بسته به شرایطی امکان دریافت آن وجود خواهد داشت؛ البته وام برخلاف بورسیه به بازپرداخت نیاز خواهد داشت؛

۴. فعالیت به عنوان دستیار استاد Teaching Assistant ، به‌اختصا  TA متقاضیان تحصیل در کانادا در مقاطع دکتری و فوق دکتری، بسته به صلاحدید استادراهنمای‌شان ممکن است بتوانند در مقاطع پایین‌تر تدریس کنند و از این طریق درآمدی پیدا کنند؛

۵. فعالیت به عنوان دستیار تحقیقاتی  Research Assistant، به‌اختصار RA  کسانی که سابقهٔ فعالیت در کارهای تحقیقاتی را داشته و در این زمینه توانا باشند، می‌توانند در دانشگاه محل تحصیل به عنوان دستیار فعالیت کنند و همانند تدریس، درآمدی داشته باشند؛ فعالیت دستیار تحقیقاتی بسته به عوامل مختلفی تأیین می‌شود و از گردآوری و تدوین داده‌ها گرفته تا انتشار مقالات و گزارش‌نویسی می‌تواند متفاوت باشد.

دریافت این کمک‌هزینه‌های تحصیلی علاوه بر کمک به تأمین بخشی از هزینه‌ها مزایای دیگری هم دارد. اگر بتوانید همزمان با ثبت درخواست برای پذیرش تحصیلی کانادا، برای بورسیه یا کمک‌هزینه‌های دیگر هم اقدام کنید و با آن موافقت بشود، می‌توانید از آن برای اثبات توانایی مالی خود بهره بگیرد. به این صورت شانس بیشتری برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا خواهید داشت.

نوع اول از بورسیه تحصیلی کانادا: BURSARIES

برای اعطای این نوع بورسیه تحصیلی برخلاف Scholarship که مبتنی بر دستاوردها و توانایی‌های علمی بود، بیشتر نیاز مالی ملاک قرار می‌گیرد. البته پس از دریافت این بورسیه هم نیازی به بازپرداخت آن نخواهد داشت. دانشگاه های کانادا و دیگر کالج‌ها و مؤسسه‌های آموزشی این کشور، هر کدام شرایط بخصوصی را برای اعطای این نوع از بورسیه تحصیلی کانادا در نظر می‌گیرند. به‌طور کلی شرایط مالی درخواست‌کنندهٔ این بورسیه به‌طور دقیق ارزیابی می‌شود و نیاز مالی او باید برای مسئولین دانشگاه یا کالج مبرم باشد. مدارک مرتبط با میزان درآمد درخواست‌کننده یا میزان درآمد والدین او هم از جمله مدارک معمول درخواستی برای این نوع بورسیه هستند. در نهایت و زمانی که کار ثبت درخواست و ارسال مدارک لازم به پایان رسید، کمیته‌ای برای رسیدگی به درخواست‌ها تشکیل می‌شود. کسانی که واجد شرایط تشخیص داده بشوند، امکان استفاده از آن را خواهند داشت.

نوع دوم از بورسیه تحصیلی کانادا: اسکولارشیب  SCHOLARSHIP

این نوع بورسیه در واقع کمک‌هزینه‌ای است که به‌خاطر دستاوردهای علمی، تحقیقاتی یا کاری به دانشجویان مستعد اعطاء می‌شود. اگر قادر به دریافت آن باشید، در آینده ملزم به بازپرداخت آن نخواهید بود. اسکولارشیپ خود بسته به سازمان یا ارگانی که آن را اعطاء می‌کند، به سه زیرمجموعهٔ کوچک‌تر تقسیم‌بندی می‌شود:

 • اسکولارشیپ اعطائی توسط دولت کانادا؛
 • اسکولارشیپ اعطائی توسط دانشگاه های کانادا؛
 • اسکولارشیپ اعطائی توسط سازمان‌ها و ارگان‌های خصوصی.

نمونه‌هایی از اسکولارشیپ اعطائی توسط دولت کانادا

بورسیه‌های تحصیلی انتاریو تریلیوم OTS 

این بورسیه‌ها برای کسانی است که قصد تحصیل در کانادا در یکی از دانشگاه های انتاریو را دارند. تنها کسانی که قصد تحصیل در مقطع دکتری را دارند قادر به دریافت آن خواهند بود. متقاضی این بورسیه در صورت موافقت با درخواستش سالانه مبلغی معادل با ۴۰ هزار دلار دریافت خواهد کرد.

شرایط موردنیاز:

 • تسلط کامل بر زبان انگلیسی؛
 • متقاضی باید به‌صورت تمام‌وقت در یکی از دانشگاه های انتاریو در مقطع دکتری پذیرفته شده باشد؛
 • بورسیه‌ها صرفا برای دانشجویان خارجی است
 • عملکرد دانشجو در عرصهٔ تحقیقاتی پس از دریافت بورسیه ارزیابی خواهد شد و نتایج فعالیت‌هایش باید راضی‌کننده باشد.

مدارک موردنیاز:

 • فرم پرشدهٔ ثبت درخواست بورسیه باید در اختیار یکی از دانشگاه های انتاریو قرار بگیرد؛
 • ریزنمرات مقاطع تحصیلی قبلی؛
 • رزومه یا همان CV؛
 • توصیه‌نامه از استاد راهنما؛
 • مدرک زبان انگلیسی.

بورسیهٔ برنامهٔ تحقیقاتی منابع طبیعی کانادا برای مقطع فوق دکتری

این بورسیه تحصیلی کانادا مربوط به متقاضیان تحصیل در کانادا در مقطع فوق دکتری در رشته‌های علوم طبیعی است. برای دریافت آن باید واجد شرایط زیر باشید:

 • متقاضی باید تحصیلات در مقطع دکتری را در یکی از رشته‌های علوم طبیعی به پایان رسانده باشد؛
 • بیشتر از سه سال از تاریخ دریافت مدرک دکتری نباید گذشته باشد؛
 • دانشجویان مقطع دکتری در مؤسسه‌های آموزشی به‌رسمیت‌شناخته‌شده هم قادر به دریافت این بورسیه هستند؛
 • سابقهٔ فعالیت‌های تحصیلی و تحقیقاتی متقاضی باید موردتأیید قرار بگیرد؛
 • متقاضی باید در کنار فرم درخواست بورسیه رزومهٔ خود را نیز در اختیار مسئولان مربوطه قرار بدهد. رزومه باید متقاعدکننده باشد.

بورسیه تحصیلی فوق دکتری Banting

متقاضی پذیرش بورسیه تحصیلی کانادا با دریافت این کمک‌هزینه سالانه مبلغی معادل با ۷۰ هزار دلار دریافت خواهد کرد (مجموعا دو سال). حوزهٔ تحقیقاتی یا رشتهٔ تحصیلی متقاضی برای دریافت این کمک‌هزینه باید یکی از موارد زیر باشد:

 • حوزهٔ تحقیقاتی مراقبت‌های درمانی؛
 • رشتهٔ علوم طبیعی و/یا مهندسی؛
 • رشتهٔ علوم اجتماعی و/یا علوم انسانی.

نمونه‌هایی از اسکولارشیپ اعطائی توسط دانشگاه های کانادا

 • بورسیه تحصیلی دانشگاه کارلتون برای دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل در کانادا؛ تمامی دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد، می‌توانند به‌هنگام ثبت درخواست پذیرش تحصیلی کانادا از این دانشگاه، برای بورسیهٔ آن هم درخواست بدهند؛
 • بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه کوئین برای دانشجویان خارجی؛ دانشجویانی که برای تحصیل در کانادا دانشگاه کوئین را انتخاب می‌کنند، امکان ثبت درخواست برای این بورسیه‌ها را خواهند داشت. دانشگاه کوئین واقع در کینگستون استان انتاریو است.
 • بورسیه تحصیلی دانشگاه وینیپگ برای مدیران جوانی که قصد تحصیل در کانادا را دارند؛ برای درک بهتر موضوع، شرایط موردنیاز و روند ثبت درخواست برای این بورسیه تحصیلی کانادا را به‌اختصار شرح خواهیم داد:

این بورسیه برای تمامی مقاطع تحصیلی در نظر گرفته شده است. متقاضی آن نباید پیش از این سابقهٔ تحصیل در زیرمجموعه‌های دانشگاه وینیپگ را داشته باشد. امکان دریافت بورسیه برای تحصیل در برنامهٔ آموزش زبان انگلیسی هم وجود دارد.

شرایط موردنیاز برای این بورسیه:

 • دانشجو باید خارجی باشد؛
 • اولین سال تحصیلش در یکی از دوره‌های آموزشی باشد؛
 • مهارت‌ها و توانایی‌های قابل‌توجهی در زمینهٔ فعالیت‌های مدیریتی داشته باشد؛
 • تا پیش از موعد تأیین‌شده برای پایان فرصت ثبت درخواست، مدارک و فرم‌های مربوطه را ارسال کرده باشد.

بورسیه‌هایی که برای دوره‌های مختلف این دانشگاه در نظر گرفته شده‌اند ارزشی بین ۳۵۰۰-۵۰۰۰ دلار دارند.

نمونه‌هایی از اسکولارشیپ اعطائی توسط سازمان‌ها و ارگان‌های خصوصی کانادا

 • بورسیه تحصیلی صندوق محیط زیست Anne Valle این بورسیه تحصیلی کانادا به دانشجویان مقطع دکتری تعلق می‌گیرد. کسانی که قصد انجام کارهای تحقیقاتی در زمینهٔ جانورشناسی را دارند. دانشگاه موردانتخاب متقاضی این بورسیه باید یکی از دانشگاه های کانادا در استان‌های کبک یا بریتیش کلمبیا باشد؛
 • بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های ترودو: مؤسسهٔ ترودو (جاستین ترودو نام سیاست‌مداری کانادایی است) تعدادی از دانشگاه های کانادا را انتخاب کرده است و متقاضیان تحصیل در این دانشگاه‌ها در مقطع دکتری، قادر به استفاده از بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های اعطائی توسط این مؤسسه خواهند بود.

تفاوت SCHOLARSHIPS و BURSARIES چیست؟

Scholarships و Bursaries هر دو از انواع بورسیه‌هایی هستند که نیازی به بازپرداخت ندارند. بورسیه اسکولارشیپ معمولا بر اساس شایستگی‌های هر فرد به او تعلق می‌گیرد در حالی‌که در Bursaries موارد و نیازهای مالی هم در نظر گرفته می‌شود. در مواقعی که اسکولارشیپ برای گذران امورات کافی نباشد حتی می‌توان Bursaries را به اسکولارشیپ اضافه کرد. میزان دریافتی Bursaries نیز معمولا کمتر از اسکولارشیپ است. در اسکولارشیپ می‌توان تا 5000 دلار در سال دریافت کرد در حالی‌که در  Bursaries این عدد 1000 دلار است.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی کانادا

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی کانادا در هر نوع بورسیه متفاوت با دیگری است. بسیاری از دانشگاه‌های کانادا بورسیه تحصیلی و اسکولارشیپ اعطا می‌کنند. اسکولارشیپ‌ها معمولا بر اساس توانایی‌ها و مدارج تحصیلی داده می‌شوند، اما برخی از اسکولارشیپ‌ها روی فعالیت‌های اجتماعی یا کار در زمینه‌های خاص نیز تمرکز می‌کنند. اسکولارشیپ معمولا به کسانی اعطا می‌شود که دارای ویژگی‌های خاصی هستند. بسیاری از دانشگاه‌ها و کالج‌ها دفتر مخصوص کمک‌های مالی دارند که شما می‌توانید مستقیما از مسئول آن مشاوره بگیرید و گزینه مناسب خود را پیدا کنید.

شرایط بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع دبیرستان

دریافت بورسیه تحصیلی کانادا در دبیرستان یکی از خواسته‌های والدین است. شرایط مساعد تحصیلی و آینده بسیار خوب، بسیاری از دانش‌آموزان دنیا را به کانادا کشانده است. برای پذیرش به عنوان دانش‌آموز بورس شده می‌توانید در برنامه‌های زیادی شرکت کنید. در این‌جا به برخی از این برنامه‌ها و شرایط حضور در آن اشاره می‌کنیم:

Brandon Goodman Scholarship
در این برنامه، دانش‌آموز حتما باید نمره 2 GPA داشته باشد و بتواند مقاله 250 کلمه‌ای درباره اهداف آکادمیک و همکاری‌ با جامعه بنویسد.

 • میزان کمک: 300 دلار
 • نیازها: ندارد
 • زمان ثبت‌نام: ماهیانه
 • فرم ثبت نام: در اینجا

Define Yourself Scholarship
این برنامه برای دانش‌آموزان دبیرستانی سن بالاتر است. در این برنامه نیازی به داشتن شایستگی خاصی ندارید ولی باید پروفایل GoEnnounce را پر کنید. دانش‌آموزان تا زمانی که این پروفایل را آپدیت نگه دارند برای بورسیه تحصیلی در نظر گرفته می‌شوند.

 • میزان کمک: 500 دلار
 • نیازها: ندارد
 • زمان ثبت‌نام: سی‌ام هر ماه
 • فرم ثبت‌نام: در اینجا

Kennedy-Lugar Youth Exchange and Study Abroad Program
این بورسیه برای دانش‌آموزانی بسیار مناسب است که می‌خواهند بخشی از مقطع دبیرستان خود را در آمریکا بگذرانند. این برنامه از دانش‌آموزانی دعوت می‌کند که اکثرا از جمعیت مسلمان هستند. این دانش‌آموزان می‌توانند با خانواده‌های میزبان زندگی کنند و یکسال از تحصیل خود را در آمریکا سپری نمایند. دانش‌آموزان 40 کشور می‌توانند در این برنامه شرکت کنند.

 • میزان کمک: بسته به کشور متفاوت است.
 • نیازها: باید در یکی از کشورهای نام برده ساکن و دانش‌آموز باشد.
 • زمان ثبت‌نام: بر اساس هر کشور متفاوت است.
 • سایت ثبت‌نام: در اینجا

The National Langue Security Initiative
این برنامه توسط ایالات متحده حمایت می‌شود. هدف این برنامه تشویق افراد به آموختن زبان‌های مختلف است. شرکت‌کنندگان در این برنامه می‌توانند زبان‌های زیر را یاد بگیرند: عربی، چینی، هندی، اندونزیایی، کره‌‌ای، فارسی (تاجیک)، روسی و ترکی.

 • میزان کمک مالی: متفاوت است.
 • نیازها: GPA بیش از 2، و باید یکی از زبان‌های نام برده شده را یاد بگیرد.
 • زمان ثبت‌نام: زمان‌های ثبت‌نام سال 2020 منتشر نشده است.
 • فرم ثبت‌نام: در اینجا

شرایط بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع لیسانس
به طور کلی میزان بورس‌هایی که کشور کانادا به دانش‌آموزان ارائه می‌کند کمتر از کشورهای دیگری مانند انگلیس و استرالیاست. در این بین گرفتن بورس برای مقطع لیسانس نیز کار بسیار دشوارتری است. برای گرفتن بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع لیسانس پیشنهاد می‌کنیم ابتدا دو سال بدون بورسیه در یکی از دانشگاه‌های کانادا مشغول به تحصیل شوید و سپس درخواست دریافت بورسیه بکنید. دانشجویانی که می‌خواهند مدرک کارشناسی بگیرند می‌توانند از این سه نوع بورسیه تحصیلی استفاده کنند:

 • Federal Pell Grant: این برنامه برای کسانی است که مدرک لیسانس ندارند و نیاز مالی دارند. در صورتی که شما سابقه زندانی شدن در مجموعه‌های قضایی را داشته باشد یا جرائم اجتماعی انجام داده باشید، نمی‌توانید این بورسیه را بگیرید. این نوع بورسیه مگر در مواقعی خاص نیازی به بازپرداخت ندارد. حداکثر میزان دریافتی این بورسیه 6.345 دلار برای یک سال است. این میزان به عواملی مانند تعداد نفرات اعضای خانواده، هزینه ورودیه، تمام وقت یا پاره وقت بودن و برنامه شما برای ورود به یک دانشگاه بستگی دارد.
 • Federal Supplemental Educational Opportunity Grant (FSEOG)این برنامه را مستقیما دفتر هر دانشکده به طور مجزا اداره می‌کند. بهتر است برای اطلاعات بیشتر از دفتر هریک سوال کنید.
 • Teacher Education Assistance and Higher Education Grant (TEACH Grant)در این برنامه شما باید تعداد خاصی کلاس بردارید و در آن مشغول معلمی شوید.

شرایط بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع دکتری

برنامه بورسیه دکترا در کانادا از طریق رقابتی ملی به افراد داده می‌شود. برای این‌که بتوانید واجد شرایط مقطع دکترا باشید باید این شرایط را کسب کنید:

 • تا زمان انتهای ثبت‌نام باید شهروند کانادا یا شهروند موقت این کشور باشید.
 • بیش از 24 ماه تمام وقت در برنامه دکتری شرکت نکرده باشید.
 • فرد واجد شرایط باید تحقیقی خاص داشته باشد که این تحقیق به یک تز، پروژه بزرگ تحقیقاتی، مقاله یا اجرا منتهی شود.

برخی از بورسیه‌های تحصیلی کانادا در مقطع دکتری شامل موارد زیر می‌شوند:

 • Queen Elizabeth II Diamond Jubilee Scholarshipsبرای دانشجویان بین المللی که در پروژه‌های دکتری در دانشگاه‌های کانادا پذیرفته شده‌اند.
 • IDRC Doctoral Research Awards تا 20000 دلار کانادا را از 3 تا 12 ماه برای دانشجویان ساکن کشورهای در حال توسعه فراهم می‌کند که در کانادا تحصیل می‌کنند.
 • Trudeau Doctoral Scholarshipsمناسب برای دانشجویان مقطع دکتری که بر اساس موضوع پیشنهادی انتخاب می‌شوند.

شرایط بورسیه تحصیلی کانادا رایگان

برای این‌که بتوانید کاملا رایگان در کانادا درس بخوانید باید شرایط بورسیه کاملا رایگان را داشته باشید چراکه دانشگاه‌های کانادا رایگان نیستند. برای دریافت بورسیه تحصیلی رایگان باید اول از همه فرم ثبت‌نام کاملی داشته باشید. سپس باید بورسیه‌هایی را پیدا کنید که از منابع مختلف استفاده می‌کنند و سوم باید اپلای کنید. برای داشتن اپلیکیشن کامل باید پیشینه تحقیقاتی کامل و عالی داشته باشید. سپس نمره GPA اهمیت دارد و شما را از دیگر متقاضیان جدا می‌کند. اگر تجربه کارآموزی دارید، حتما آن را ذکر کنید و اگر می‌توانید توصیه نامه‌ای از مدیران پیشین بگیرید. فعالیت‌های اجتماعی یکی دیگر از جنبه‌های مهم اپلیکیشن شماست که باعث قوی کردن درخواستتان می‌شود. مقالات منتشر شده، نمره آیلتس، تافل یا GRE نیز برای شما مهم خواهد بود.

وام‌های دانشجویی

استفاده از وام‌های دانشجویی راهکار دیگری برای کمک به تأمین هزینه‌ها ست. دانشجویان خارجی، پس از اخذ ویزای تحصیلی کانادا، ‌مانند کسانی که اقامت دائم کانادا را دارند، امکان استفاده از وام‌های دانشجویی را خواهند داشت.

تنها نکته‌ای که وجود دارد این است که بعضا استانداری‌های کانادا امکان و اجازهٔ اختصاص وام به دانشجویان خارجی را نمی‌دهند. در چنین مواقعی راهکار جایگزین آن است که بانکی در استان موردنظر پیدا کنید که امکان دریافت وام از آن وجود داشته باشد. بانک‌هایی هستند که نرخ سود و دیگر مسائل مرتبط را متناسب با شرایط دانشجویان تأیین می‌کنند. با کمی تحقیق قادر به پیدا کردن چنین بانک‌هایی در استان موردنظر خواهید بود.

لیست دانشگاه‌های معتبر کانادا برای ارائه بورسیه تحصیلی

در این‌جا لیست 19 دانشگاه برتر کانادا آورده شده است که به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما به همه آنها درخواست خود را ارسال کنید.

 • Vanier Canada Graduate Scholarship
 • University of Waterloo International Master’s and Doctoral Awards
 • Ontario Graduate Scholarship
 • Ontario Trillium Scholarship
 • University of Manitoba Graduate Fellowships
 • University of Calgary Graduate Awards
 • Trudeau Foundation Scholarships
 • UBC Graduate Global Leadership Fellowships
 • Banting Postdoctoral Fellowships
 • Canada Graduate Scholarships – Master’s Program
 • NSERC Postgraduate scholarships
 • Carleton University Awards for International Students
 • Dalhousie University Scholarships
 • Fairleigh Dickinson Scholarships for International Students
 • McGill University Scholarships and Student Aid
 • Queen’s University International Scholarships
 • University of Saskatchewan International Student Awards
 • Simon Fraser University Financial Aid and Awards
 • Western University International Admission Scholarships

مهم‌ترین مدارک موردنیاز برای ثبت درخواست بورسیه تحصیلی کانادا

دقت داشته باشید که مدارک و شرایط موردنیاز برای اخذ بورسیه تحصیلی کانادا بسته به دانشگاه موردنظر، استان انتخابی و … متفاوت خواهد بود. با وجود این، مدارک مهمی وجود دارند که برای بیشتر درخواست‌ها به آن‌ها نیاز خواهید داشت که عبارت‌اند از:

 • فرم درخواست بورسیه که باید پر کنید؛ این فرم در وب‌سایت دانشگاه و دیگر منابع اینترنتی قابل دانلود خواهد بود؛
 • گذرنامه یا مدرک احراز هویت؛
 • ریزنمرات و سابقهٔ تحصیلی؛
 • مدرک زبان (بسته به دانشگاه ممکن است مدرک زبان فرانسوی یا انگلیسی نیاز باشد)؛
 • انگیزه‌نامه؛
 • یک یا دو توصیه‌نامه؛
 • رزومه یا همان CV؛
 • نتایج آزمون‌های ورودی نظیر SAT و GRE

تعدادی مدرک اضافی هم هستند که برای ثبت درخواست در بعضی دانشگاه های کانادا و سازمان‌ها ممکن است لازم باشد. این مدارک عبارت‌اند از:

 • نوشته‌ای کوتاه essay دربارهٔ دستاوردهایی که احساس می‌کنید شما را شایستهٔ دریافت بورسیه تحصیلی می‌کنند؛
 • مجموعه‌ای تدوین‌شده از نمونه‌کارهایی که انجام داده‌اید؛ فرضا دانشجویان رشته‌های طراحی یا هنر باید نمونه‌کارهای‌شان را ارائه ‌کنند؛
 • اطلاعات و مدارکی در رابطه با وضعیت مالی والدین؛
 • فرم ارزیابی سلامتی/گزارش آزمایش‌های پزشکی.

به‌هنگام تهیهٔ مدارک موارد زیر را به‌خاطر داشته باشید:

۱. فرم‌ها و مدارک را دقیق بررسی کنید تا مشکلی از لحاظ دستوری یا نگارشی وجود نداشته باشد.

۲. توصیه‌نامه، انگیزه‌نامه و دیگر مدارک تألیفی در محدوده کلمات تأیین‌شده باشد و بیشتر نشود.

۳. فقط مدارکی را فراهم کنید که از شما درخواست می‌کنند. مدرک اضافه‌ای ارسال نکنید.

۴. توصیه می‌شود پیش از ثبت درخواست نسخهٔ کپی فایل‌های ارسالی را نزد خودتان نگه دارید.

۵. زمان دقیق تأیین‌شده برای ارسال مدارک را جایی یادداشت کنید و همان روز مدارک را ارسال کنید.

روند ثبت درخواست برای بورسیه تحصیلی کانادا

همان طور که برای انواع ویزای کانادا درخواست ثبت می‌کنید، برای بورسیه تحصیلی کانادا هم روند بخصوصی برای ثبت درخواست وجود دارد. روند ثبت درخواست بسته به ارگان، سازمان یا دانشگاهی که بورسیه را اعطاء می‌کند، متفاوت خواهد بود. به همین خاطر باید به‌طور جداگانه برای هر دانشگاه یا سازمان تحقیق کرد و از چندوچون روال کار آن‌ها مطلع شد. اما به‌طور معمول به این صورت است که پس از فراهم کردن مدارک موردنیاز، آن‌ها را در فرمت PDF یا JPG از طریق وب‌سایت موردنظر در اختیار ارگان مربوطه قرار می‌دهید.

دلایل رد شدن اخذ بورسیه تحصیلی کانادا

درخواست بورسیه شما در صورتی رد می‌شود که یک یا چند مورد از موارد زیر را نداشته باشید:

 • نمره GPA بالا
 • نمره تست‌های SAT
 • انجام فعالیت‌های خارج از درسی (مانند مهارت‌های موسیقی، ورزشی یا اجتماعی)
 • نامه هدف صادقانه، درست و خوب نوشته شده
 • تجربیات داوطلبانه
 • کارآموزی یا سابقه کاری
 • توصیه نامه

در صورتی که هریک از این موارد را ندارید به شما توصیه می‌کنیم حتما آن را کسب و تکمیل کنید و سپس درخواست اخذ بورسیه دهید.

سخن پایانی

کانادا یکی از بهترین کشورهایی است که می‌توانید در آن زندگی کنید و به تحصیل بپردازید. اگر قصد تحصیل در کانادا را دارید، به‌هنگام ثبت درخواست برای پذیرش از دانشگاه موردنظر، راجع به چگونگی و شرایط اعطای کمک‌هزینه و بورسیه از سوی آن‌ها تحقیق کنید. سازمان‌های دولتی و خصوصی بسیاری در کنار دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزشی بورسیه تحصیلی کانادا اعطاء می‌کنند. در این مطلب به تعدادی از آن‌ها اشاره شد، اما برای کسب آگاهی راجع به تمامی آن‌ها تحقیق بیشتری لازم خواهد بود. اینکه اساسا کدام‌یک از آن‌ها با شرایط شما و سوابقی که دارید سازگاری بیشتری دارد و شانس بالاتری برای دریافت‌شان خواهید داشت، نیازمند بررسی دقیق‌تر از سوی شما است. این نکته را هم در نظر داشته باشید که هر دانشگاه، مؤسسه و سازمانی که بورسیه اعطاء می‌کند، تاریخ مشخصی را به عنوان آخرین مهلت ثبت مدارک و درخواست اعلام می‌کند. اگر موعد تأیین‌شده بگذرد و هنوز مدارک را ارسال نکرده باشید، شانسی برای دریافت بورسیه نخواهید داشت. حتما با مشاوران حاذق در این مورد مشورت کنید و سپس برای هرگونه اقدامی عمل نمایید. بدین ترتیب در زمان و هزینه خود نیز صرفه‌جویی کرده‌اید.

فرم مشاوره رایگان

  تماس با ما

  27 Governor Macquarie Tower, 1 Farrer place, Sydney NSW 2000 Austalia

  تماس با شما